NFZ odważnie o ważnych badaniach

16:35

24 listopada 2017

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

„Im szybciej tym lepiej!” – w ten właśnie sposób Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca młodych mężczyzn do samobadania jąder.

Jak zaznacza Piotr Bromber, pełniący obowiązku dyrektora lubuskiego oddziału NFZ, nie tylko nastolatkowie, lecz także dorośli mężczyźni mają problem z pójściem do lekarza i wykonania – uważanych przez nich za wstydliwe – badań.

– Chcemy więc przełamać te stereotypy i przekonać ich, że warto zadbać o zdrowie – podkreśla Bromber:

Nowotwory jąder atakują młodych mężczyzn miedzy 20 a 35 rokiem życia. Urolog Michał Drozd mówi jednak, że choroba może się też pojawić u bardzo małych chłopców:

W akcję uświadamiania młodych Lubuszan i namawiania ich do samobadania jąder zaangażowali się m.in. akrobaci z zielonogórskiego klubu UKS „As”.

Zawodnicy klubu, Łukasz Popławski i Arkadiusz Pniewski, uważają, że takie działania są bardzo potrzebne, bo zdrowie jest najważniejsze:

Od kilku lat jednym z elementów profilaktyki nowotworów jąder jest listopadowa akcja Movember. Jej symbolicznym elementem są zapuszczane przez mężczyzn wąsy, które mają zwrócić uwagę na problemy związane z męskim zdrowiem.

Dodaj komentarz