Kobiety w filozofii seria III cz. 37 Zinaida Gippius – moralna i intelektualna prowokatorka

15:31

4 września 2017

Konrad Stanglewicz

dziennikarz   +48 68 4555 507

Zinaida Gippius (1869-1945) – powróciła na łono literatury rosyjskiej później, niż inni, gdyż dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, dzięki „pierestrojce” Gorbaczowa. Być może przyczyna leżała w tym, że nie tylko nie przyjęła rewolucji październikowej za zapowiedź „lepszego” ustroju i państwa, ale wprost opowiedziała się po stronie jej wrogów i otwarcie przeciw niej występowała. Jej nienawiść wobec „Sowdepii” była tak silna, że przeklęła tych, którzy jej zdaniem „zaprzedali się bolszewizmowi”, np. A. Błoka, A. Biełego, czy W. Briusowa.

W „Contes d’amour” notowała: Nie pragnę tylko żeńskiego, jak nie pragnę tylko męskiego. (…) z kobietami aktywna jest moja kobieca istota, z mężczyznami – męska. W swoich myślach, pragnieniach, duchu jestem bardziej mężczyzną; ciałem – bardziej kobietą. Ten psychiczny androgynizm, jak pisze tłumacz jej „Dzienników” Henryk Chłystowski, był źródłem pęknięcia jej osobowości, które dostrzegali ci, którzy dobrze ją znali.Gippius_1 Gippius_2

2 myśli na temat “Kobiety w filozofii seria III cz. 37 Zinaida Gippius – moralna i intelektualna prowokatorka”

  1. Panie Konradzie, bardzo dziekuje to swietna seria. Bardzo chetnie slucham tego programu. Duzo mozna sie dowiedziec. Ile ciekawych rzeczy czlowiek nie wie. Jeszcze raz dziekuje.

Dodaj komentarz