Kobiety w filozofii seria III cz. 34 Czaadajew i Bołtina

15:36

14 sierpnia 2017

Konrad Stanglewicz

dziennikarz   +48 68 4555 507

Piotr Jakowlewicz Czaadajew (1794-1856) i Wiera Aleksandrowna Bołtina (1843-1888), czyli o męskim i żeńskim wariancie „Listów Filozoficznych”.

Czaadajew zasłynął jako autor ośmiu Listów filozoficznych pisanych w latach 1829-1831, z których za jego życia został opublikowany tylko pierwszy list, w czasopiśmie „Teleskop” w 1836 roku. Publikacja wywołała skandal, czasopismo zamknięto, a on sam został uznany za wariata. W Liście wypowiada Czaadajew swój sąd o Rosji. Jest to sąd porażający, niezwykle emocjonalny i niezwykle negatywny. Powiada myśliciel, że Rosja jest krajem zapomnianym przez opatrzność. Nie należy ani do Wschodu, ani do Zachodu, nie zna ciągłości tradycji, nie ma własnej „osobowości moralnej”, wszystko w niej zapożyczone.

Postać Wiery Aleksandrowny Bołtinej zasługuje na uwagę, gdyż „jest ona rzadkim, nie tylko w Rosji, ale i zagranicą, zjawiskiem kobiety-filozofa. (…) przedwczesna śmierć przerwała wielce obiecującą działalność w dziedzinie filozofii tej niezwykłej kobiety, świetnie wykształconej. Jej Listy filozoficzne były przejawem zauważalnej w owych czasach w rosyjskiej filozofii i myśli społecznej (vide Sołowjow) tendencji, aby łączyć badania naukowe z objaśnieniami religijnymi (czy wręcz teologicznymi), osiągnąć wiedzę integralną jako syntezę nauki, wiary i filozofii.

Kobiety w filozofii seria III cz. 34 Czaadajew i Bołtina Eureka 14.08.2017

Jedna myśl na temat “Kobiety w filozofii seria III cz. 34 Czaadajew i Bołtina”

  1. Niesamowicie się cieszę z powodu kolejnej serii rozmów filozoficznych z moją ulubioną Panią Profesor!

Dodaj komentarz