Kobiety w filozofii seria II cz. 30 Schopenhauer

15:51

17 sierpnia 2015

Konrad Stanglewicz

dziennikarz   +48 68 4555 507

Arthur Schopenhauer (ur. 22 lutego 1788 w Gdańsku, zm. 21 września 1860 we Frankfurcie nad Menem) – filozof niemiecki, przedstawiciel pesymizmu. Najważniejszym dziełem w dorobku filozoficznym Schopenhauera jest traktat z 1819 roku Die Welt als Wille und Vorstellung (Świat jako wola i wyobrażenie). Uważał, że poznający umysł subiektywnie zabarwia przedmioty swego poznania (uprościł Kantowskie rozumienie form apriorycznych). O poglądach filozofa na temat kobiet mówi prof. Lilianna Kiejzik z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

6 myśli na temat “Kobiety w filozofii seria II cz. 30 Schopenhauer”

 1. Bardzo dziękuję pani prof. Liliannie Kiejzik za cudowny wykład. Pani profesor niezwykle ciekawe wprowadza w myśl Schopenhauera, jej narodziny i rozwój, kreśli portret człowieka i filozofa pełnego sprzeczności i paradoksów. Myśliciela, którego idee nie znalazły zrozumienia wśród uniwersyteckich specjalistów oraz samotnika pogardzającego tłumem współczesnych, ale jednocześnie zdolnego do głębokich przyjaźni i miłości.
  Schopenhauer napisał kiedyś: „Dob­ry styl po­lega głównie na tym, że ma się coś do powiedzenia.”
  Pani prof. Lilianna Kiejzik ukazała postać myśliciela stylem doskonałym, nie tylko dlatego, ze ma coś do powiedzenia, ale przede wszystkim dlatego, że to ” coś do powiedzenia” poparte jest niezwykłą wiedzą, kulturą i erudycją.
  Dziękuję Pani Profesor.

 2. Pani Profesor jak zawsze ciekawy wykład. Uwielbiam Pani słuchać. Dzięki Pani odkryłam , że filozofia potrafi być fascynująca. Kiedyś tak nie było, ale po Pani wykładach całkowicie się to zmieniło. Czekam na więcej !!!!

 3. Pani Profesor jest Pani boska serdecznie dziękujemy za tak ciekawe audycje. Jako ambasadorki przedsiębiorczości chcemy zacytować niektóre Pani wypowiedzi na konferencji kobiet biznesu w Dubaju w grudniu tego roku. Bardzo prosimy o wyrażenie zgody. Panie Konradzie czy można liczyć na audiobooka z audycjami Pani Profesor. Serdecznie dziękujemy jeszcze raz i prosimy o więcej. zespól w.m.

 4. Bardzo dziekuje za ciekawe audycje czekam na ksiazke o przyjazni. Moja mama slucha Pani jak ojca Mateusza.
  pozdrawiam
  Tomasz

Dodaj komentarz