Jak oceniamy weto prezydenta ws. RIO?

11:34

13 lipca 2017

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizacje ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych.

To piąte weto zgłoszone przez prezydenta, choć – jak zwracają uwagę komentatorzy – dopiero pierwsze w tej kadencji Sejmu. Cztery wcześniejsze ustawy prezydent Andrzej Duda zawetował w październiku 2015 roku, czyli ponad półtora roku temu.

Prezydencki minister Andrzej Dera wyjaśnia, że weto wynika z wątpliwości związanych z przepisami, które mogłyby naruszać samodzielność samorządów, a więc są niezgodne z normami konstytucyjnymi. Chodzi m.in. o wpływ RIO na badanie gospodarności samorządów czy odwoływanie w trybie natychmiastowym wójtów, burmistrzów i prezydentów po wydaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową negatywnej opinii ws. finansów danej gminy.

Komentując wczorajsze weto rzecznik rządu Rafał Bochenek stwierdził krótko, że prezydent skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień. Zaskoczenia nie kryją z kolei politycy opozycji, którzy zastanawiają się dlaczego dopiero teraz prezydent zdecydował się na taki krok.

A jakie jest Państwa zdanie? Czy weto Andrzeja Dudy to kolejna próba odcięcia się od politycznego zaplecza czy też wyraźny sygnał, że Pałac Prezydencki jest niezależnym organem państwa, a jego gospodarz podejmuje w pełni samodzielne decyzje? A może nowelizacja ustawy, która stwarzała m.in. możliwość odwoływania włodarzy miast i gmin w przypadku stwierdzenia przez RIO nieprawidłowości w gospodarce finansowej danego samorządu, jest dobrym rozwiązaniem?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462.

Artur Steciąg

7 myśli na temat “Jak oceniamy weto prezydenta ws. RIO?”

  1. Tak czy inaczej widać ,że PIS chce nawrotu pełnej komuny czyli faszyzmu państwowego!Widać to dzień po dniu jak uzależniają od państwa coraz to nowe obszary.Aż znowu będziemy mieć jednego wielkiego monopolistę ,hiper wysokie ceny na wszystko upadek przemysłu prywatnego i kartki,deputaty na towary i usługi.Marzenie Kaczyńskiego czy może kogoś jeszcze?

  2. Panie Redaktorze, myślę że to dobrym ruch pana Prezydenta skoro zauważył że jest to wbrew konstytucji znaczy że bacznie obserwuje to co się dzieje i jednym słowem ma oko na wszystko.

  3. Bardzo możliwe ,że chodzi tylko o wymianę innych ludzi na swoich przy korytach.Jednak wiedząc jakie standardy mają członkowie PO to mogłoby być bardzo korzystne dla podatników.Ale tutaj potrzebne są zmiany systemowe a nie pudrowanie złego neosocjalistycznego ustroju,który wciąż kosztuje Polaków setki miliardów rocznie.

  4. Panie Redaktorze nie zapominajcie o tzw. „Długodystansowcach” – niech w końcu zadzwoni Pan Edmund z Ośna Lubuskiego :)

  5. Panie redaktorze proszę nie zapominać o tzw. „długodystansowcach” – czyli o Panie Edmundzie z Ośna Lubuskiego – BŁAGAMY NIECH PAN EDMUND Z OŚNA LUBUSKIEGO ZADZWONI WRESZCZCIE!!!!!!!! PS. Edmund z Ośna rozkłada na łopatki w wiedzy Ryszarda z Radachowa jak i kiedy chce ;)

  6. Czy ktoś wierzy, że to była samodzielna decyzja „prezydenta”? Decyzja zapadła na Nowogrodzkiej: Słuchaj Jędrek zrobimy taką ustawę, ty ją zawetujesz i poprawi ci się statystyka zawetowanych, potem coś tam poprawimy i podpiszesz kolejny prawny potworek. PAD nie ma nic do gadania!!

  7. A uczciwie należy dodać, że z tych 4 czy 5 zawetowanych – trzy były przedstawione przez POPRZEDNIĄ koalicję. Więc OCZYWISTĄ OCZYWISTOŚCIĄ było, że pisowski prezydent je zawetuje.

Dodaj komentarz