Feminoteka wzięła pod lupę lokalne programy antyprzemocowe

14:18

22 marca 2016

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

Czy samorządy lokalne są dobrze przygotowane do walki z przemocą wobec kobiet?

Badania w tym zakresie przeprowadziła w ostatnim czasie Fundacja Feminoteka, która dokładnie przyjrzała się gminnym, powiatowym i wojewódzkim programom antyprzemocowym. Wyniki badań wypadły bardzo niekorzystnie.

– Jak się okazało, w wielu tego typu dokumentach kobiety doświadczające przemocy praktycznie nie występują – mówi Joanna Piotrowska z Feminoteki:

Monika Bendyk z Lubuskiego Stowarzyszenia na rzecz Kobiet BABA podkreśla, że również w naszym regionie samorządy lokalne mają w tym zakresie wiele do nadrobienia:

Zdaniem prof. Grażyny Miłkowskiej z Uniwersytetu Zielonogórskiego, do skutecznej walki z przemocą wobec kobiet czy przemocą w rodzinie potrzebne są się tylko lokalne programy antyprzemocowe, ale także współdziałanie w tzw. zespołach interdyscyplinarnych wielu różnych instytucji.

Samorządy lokalne powinny więc wspierać tworzenie takich zespołów dofinansowując ich działania lub np. tworząc specjalne etaty w urzędach miast, gmin czy powiatów:

W ramach projektu „Antyprzemocowa sieć kobiet” Fundacja Feminoteka sprawdziła 16 wojewódzkich, 81 powiatowych i 221 miejskich i gminnych programów antyprzemocowych.

Wyniki tych badań zaprezentowano dziś na specjalnym seminarium na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Szersza relacja z tego spotkania w zakładce Popołudniówki Radia Zachód.

Jedna myśl na temat “Feminoteka wzięła pod lupę lokalne programy antyprzemocowe”

  1. A co z przemoca kobiet wobec mezczyzn? Zwlaszcza przemoca psychiczna, grozbami ze ojciec (czesto bardzo dobry ojciec) zostanie pozbawiony kontaktow z dzieckiem bo akurat matka dziecka ma taki kaprys. Wystarczy pomowic ojca o przemoc domowa i ojciec jest na przegranej pozycji. To jest ok?

Dodaj komentarz