Czy warto nadal aktywizować bezrobotnych?

11:53

14 września 2017

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

„Nie możemy szkolić bezrobotnych, których nie ma” – do takiego wniosku doszły ostatnio władze województwa lubuskiego, które chcą znacząco zmniejszyć pulę unijnych pieniędzy przeznaczanych do tej pory na aktywizację bezrobotnych.

W grę może wchodzić nawet 40 mln złotych, które – zamiast na działania powiatowych urzędów pracy – miałyby zostać wydane na usługi opiekuńcze i wsparcie dla osób starszych.

Władze regionu podkreślają, że jest to odpowiedź na najbardziej aktualne obecnie potrzeby mieszkańców województwa. Jak mówią, coraz niższe bezrobocie pozwala na skierować fundusze unijne na inne cele.

Z drugiej jednak strony, w powiatowych urzędach pracy wciąż zarejestrowanych jest ponad 26,5 tys. osób, z czego połowa to kobiety, osoby długotrwale bezrobotne czy po 50. roku życia.

Czy nie należy więc nadal finansować działań aktywizujących lubuskich bezrobotnych? A może pomysł władz regionu jest dobry i należy unijne fundusze przeznaczyć na inne obszary? Jeśli tak to na jakie?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Artur Steciąg

7 myśli na temat “Czy warto nadal aktywizować bezrobotnych?”

  1. Dzień dobry , a może dało by się połączyć , aktywizować ludzi trwale bezrobotnych włączając ich właśnie w takie działania . Społeczeństwo się starzeje , rośnie liczba osób potrzebujących opieki specjalistycznej i takiej zwyczajnej w zwykłych ! życiowych sprawach , dla zdrowych łatwych, prostych ale trudnych dla kogoś kto ma sporo lat albo jest niepełnosprawną w stopniu znacznym i niesamodzielną.

  2. Akord i wydajność.
    Tych zagadnień nikt nie podnosi.
    Co z tego, że przekwalifikuje się takiego 50latka, kiedy on choćby ze względów zdrowotnych nie jest w stanie wyrobić norm, jakich oczekuje od niego pracodawca. Te normy jednocześnie wymyślił sam pracodawca. Z drugiej strony nie dziwi postawa takiego pracodawcy, bo przy wysokich kosztach pracy nie chce stracić ani minuty, jaką mógłby mieć na pracownik na odpoczynek.

  3. Nie rozumiem, dlaczego likwidować coś, co zaczyna funkcjonować. Bezrobocie zmalało, ponieważ przybyło fachowców, ponieważ ludzie zaczynają się przekwalifikowywać z zawodów „wyuczonych” na poszukiwane przez pracodawców. Młody człowiek może nie mieć pojęcia co robić, jaki zawód wybrać. Pracuje więc nieraz za marne grosze… – no tak, ale bezrobocie zmalało. Kursy poszerzające kwalifikacje są potrzebne również pracodawcom. Ot np. spawacze. Gdzie nie spojrzę są potrzebni…

  4. PATOLOGIA URZĘDÓW PRACY BYŁA OD CZASÓW BALCEROWICZA I TRWA DO DZIŚ. PO SZKOLENIACH WYSZKOLONY TAK NIE ZNAJDZIE PRACY. PAP-WiN GRATULUJE PANU MARIANOWI Z Z.GÓRY ZA PATRIOTYCZNE WYSTĄPIENIE WCZORAJ NA ŻYWO W SUPERSTACJI DOT. SYTUACJI W POLSCE.

  5. Szkoda pieniędzy na tą aktywizację dużo lepiej byłoby przeznaczyć je na transport publiczny, młodzież ma olbrzymi problem by dojechać z mniejszych miejscowości do szkół, czekają po kilka godzin na tzw. Busa do domu włócząc się po mieście bo nie mają czym wrócić po szkole do domu przykład PKS nowa sól… Żal patrzeć na to województwo lubuskie…. I na jego władze brrr

Dodaj komentarz