Coraz więcej obcokrajowców na lubuskim rynku pracy

11:59

16 marca 2017

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

W lubuskich firmach pracuje coraz więcej przybyszów ze Wschodu.

W samym tylko powiecie gorzowskim zarejestrowano w tym roku ponad 2,5 tys. pracowników z Ukrainy i Białorusi, a do końca roku ma być ich ok. 20 tys. Podobnie jest w całym regionie, co potwierdzają dane z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Tylko w minionym roku wydano u nas niemal 67,5 tys. zezwoleń na zatrudnienie pracownika z zagranicy. W tym samym czasie w całym województwie zarejestrowanych było ponad 30 tys. bezrobotnych Lubuszan.

Czy pracownicy ze Wschodu to zagrożenie dla naszych miejsc pracy czy może ratunek dla lubuskiej gospodarki? Warto korzystać z ich „taniej siły roboczej” czy też może powinniśmy tworzyć lepsze miejsca pracy dla swoich?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462

Artur Steciąg

11 myśli na temat “Coraz więcej obcokrajowców na lubuskim rynku pracy”

 1. Bogatsi o doświadczenia tzw. tych lepszych, cywilizowanych i otwartych społeczeństw zachodniej Europy oraz importu do nich siły roboczej szczególnie z północnej Afryki oraz krajów muzułmańskich oraz ,,ubogacenia,, przez nich tychże społeczeństw powinniśmy racjonalnie i mądrze prowadzić tę politykę, aby i u nas ten ,,cud multi -kulti,, nie doprowadził .że we własnym kraju będziemy czuć się obcy!!!.. patrz!!!…,,Musisz to wiedzieć,,- o Ukraińcach!!! na YouTube

 2. Panie redaktorze jeśli ewntualnie będzie Pan cytował moją wypowiedź ..to w całości!!!!…. i bez manipulacji!!!…. w przeciwnym razie nie wyrażam zgody!!!

 3. a my chcemy jeszcze wiecej ludzi tak z Ukrainy oraz z krajów arabskich a co kebaby i pierogi to smakują

 4. Teraz przybysze z Ukrainy ratują nasz budżet mając poważny udział we wzroście polskiego PKB. Szacunek dla nich. My nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji . Dopiero to zrozumiemy kiedy za kilka lat Europa uchyli drzwi dla obywateli Ukrainy i wszyscy którzy pracują w Polsce wyjadą dalej na Zachód. Wtedy zdamy sobie sprawę z tego jak bardzo obywatele ze wschodu wspierali polski budżet.

 5. Nie ma ŻADNEGO problemu z pozyskaniem polskich pracowników, problem jest w tym, że trzena im zapłacić. Podniesienie minimalnej pensji do 2000 zł BRUTTO to żart, bo tyle to powinno się dostawać za 2 tygodnie pracy przy dzisiejszych cenach. Jak dwoje dorosłych za miesiąc pracy dostanie w sumie ok 3000 zł to jak za to żyć?! Zrobić opłaty, kupić dziecku tenisówki i plecak do szkoły? To absurd, że mozna uczciwie pracować i przymierać głodem dosłownie. Ciekawe, że Unia tak troszczyła sie o ceny w Polsce, że to mamy za tanie paliwo, czy papierosy, ale nikogo nie obchodzi ile zarabiamy! Jawnie to pokazuje kim ma być Polksa. Krajem tanich pracowników. Niemiec postawi fabrykę, dostanie ulgi i zatrudni Polaka za 1/4 tego, co płacił by Niemcowi, a „polski” rząd odtrąbi sukces. I tak od lat

 6. + koderka z koderem. A do Chińczyków coś macie, hę? Przecie ryż też dobry.

 7. Mój kolega ze studiów, prowadzący z rodziną znaną wielopokoleniową piekarnię z 70-letnią tradycją, żalił się, że jak tak dalej pójdzie, będą zmuszeni zatrudnić Ukraińców. Większość ich doświadczonych piekarzy i cukierników wyemigrowało na Wyspy.

 8. Nic się nie zmieni w tej sprawie dopóki dopóty nie zmienimy jakoś systemu istniejącego w Polsce czyli kapitalizmu kompradorskiego czyli wybranej kasty możnowładców i uwłaszczonej na byłym majątku państwowym komunistycznej masy bandytów w białych rękawiczkach! Wystarczy poprzeglądać w ciągu dosłownie jednego dnia trochę lepiej internet by sie o tym przekonać i to zobaczyć i zrozumieć.
  Niektórym w tym i „naszym dziennikarzom” nic nie mówi nawet fakt ,że i od lat tłuką te same tematy na te same „problemy” ,problemy typowe dla ustrojów socjalistycznych z przewodnią rolą państwa we wszystkich dziedzinach życia człowieka i zwierząt.

 9. Czy ktoś sprawdził ile tych cudzoziemców podjęło pracę? Wielu z nich uzyskuje oświadczenie czy zezwolenie i po przekroczeniu granicy z Ukrainy do Polski wyjeżdża do nielegalnej pracy w Niemczech czy Holandii na podstawie polskich wiz

 10. to nie ukrayncy som ty\u czego kolwek wynny tyko „polskie władze” co za łapówki spełniaja wszystkie zachcianki tak zwanych pracodawców! Komunistyczna rewolucja jest wciąż w natarciu!

Dodaj komentarz