Co dalej w kwestii reparacji za II wojnę światową?

11:36

11 września 2017

Marek Poniedziałek

kierownik redakcji publicystyki
m.poniedzialek@zachod.pl
tel. +48 68 455 55 11

Biuro Analiz Sejmowych zakończyło prace nad ekspertyzą dotyczącą możliwości dochodzenia roszczeń od Niemiec za straty materialne i osobowe wyrządzone Polsce podczas drugiej wojny światowej. Według ekspertów istnieją prawnomiędzynarodowe podstawy do tego, aby nasz kraj wystąpił do rządu RFN z roszczeniem reparacyjnym.

Przypomnijmy, że dyskusja nad zasadnością wystąpienia przez polski rząd w stosunku do Niemiec z żądaniem reparacji wojennych odbyła się w Polsce już w 2004 roku, kiedy to głosami PiS, PO, SLD i PSL ówczesny Sejm podjął uchwałę sejmowej, w której wszystkie siły polityczne zgodziły się do tego, że Polska nie otrzymała reparacji wojennych od Niemiec i że polski rząd powinien w tej sprawie podjąć stosowne działania. Rząd kierowany przez Marka Belkę uznał wówczas, że sprawa reparacji została zamknięta oświadczeniem rządu Bolesława Bieruta z dnia 23 sierpnia 1953 r.

Przeciwnego zdania był wówczas śp. Lech Kaczyński, który jako prezydent m.st. Warszawy w listopadzie 2004 r. przedstawił światowej opinii publicznej „Raport o stratach wojennych Warszawy” przygotowany pod kierunkiem prof. Wojciecha Fałkowskiego.

Sprawa ewentualnego dochodzenia reparacji powraca dziś. Czy oficjalne wystąpienie polskiego rządu do rządu RFN o reparacje byłoby dobrym posunięciem? Jakie plusy i minusy widzą Państwo dla każdej z alternatyw działania w tej sprawie?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462.

 

16 myśli na temat “Co dalej w kwestii reparacji za II wojnę światową?”

 1. Repatriacje wojennych, zrzekł się kiedyś prezydent Bierut. Guzik dostaliśmy od Niemiec i Rosji za lata cierpień, domagamy się swojego – oburzenie.
  „Po co po tylu latach roztrząsać stare dzieje! Teraz jesteśmy przecież super kumplami, współpracującymi na równych prawach! Prawda? Prawda…?”.
  Prawda taka, że Niemcy niedawno spłaciły się dla Wielkiej Brytanii. Za wojnę. Światową. PIERWSZĄ.
  Zresztą sprawy dawnych państw kolonijnych również są na porządku dziennym.
  No ale… Polska, taka bohaterska, po co się ubiegać o swoje.

 2. POLSKA MA NAJWIĘKSZĄ RACJE REPERACJI WOJENNYCH PONAD 6MLN.ZABITYCH KRAJ ZRUJNOWANY OKRADZIONY Z 35MLN POLAKÓW ZOSTAŁO 23 MLN OBYWATELI Z 2MLN INWALIDÓW .wyliczenie proste 12mln x 250.000euro.

 3. Szczerze mówiąc, to nie rozumiem tej farsy. Czy to ma na celu pokazać Unii Europejskiej, że my, jako Polska również dążymy do separacji ? Czy mało zyskujemy na członkostwie w UE ? Kto nam pomagał od roku 1980 do 2000 ? Między Polską a Niemcami zaczynać funkcjonować swojego rodzaju symbioza. Dotyczy rynku pracy i inwestycji. Niemcy inwestują u nas potężne pieniądze w rozwój firm, a co za tym idzie – infrastruktury, ekonomii, ekologii.
  Jedyny sens tego działania moim zdaniem, to pokrzyczeć, potupać – a nóż widelec dojdzie to jakichś negocjacji z Niemcami….

 4. Tak tak tak. Nadal mamy postawę ofiary a niemcy sie śmieją. Glownym Problemem jest to ze chce to zrobić PiS .

 5. Ciekawe stwierdzenie jednego z Panów – skoro i tak swoimi działaniami nic nie wskóramy, to bądźmy za UE. Czyli w czasie IIWŚ ten Pan przyłączyłby się do krucjaty Hitlera, bo i tak nic by z Polakami nie wskórał?

 6. Nasze matki żony teraz jeźdza zmieniać pampersy tzw.nazistom. i kto tu wojne przegrał.
  Przeraża mnie świadomość ludzi +30 postkomuny

 7. Sytuacja dalej eskaluje. Niemcy tego tak nie zostawią I nie będą więcej uznawać granicy na Odrze i Nysie i będą się domagać zwrotu straconych ziemi

 8. „Trzeba było upominać się o reparacje zaraz po wojnie.” – takie głosy słyszę.
  Czy Bank jeśli ma windykację wobec dłużnika, po latach mówi, że to za późno i nie ściąga długu? Nie. Ściga do końca i to nawet rodziną, lub sprzedaje dług.

 9. Jak Niemcy zakwestionują granicę na Odrze i Nysie, to my się możemy zacząć domagać Lwowa, i tak bez końca…

 10. Polska jest największym benificjentami UE, Niemcy największym płatnikiem netto. Generacja Polaków wychowana na Hansu Klosie i czterech pancernych i pies ma skrzywiony światopogląd. Psując te relacje idziemy w kierunku państw nacionalistycznych a nie wspólnego domu Europa

 11. Niech pisowcy,na wynajętych od Niemców (tak jak ostatnio)bilbordach zadadzą Polsce i Polakom to pytanie .Bilbordy z zapytaniem o sądy są własnością Niemców. Chichot historii i jeszcze do tego ten poseł mniejszości niemieckiej ,który rządzi Polską.Kpina z wyborców!Dziennikarze tego radyjka nie wiedzą o tym,że Polską rządzi niemiec?Poseł mniejszości niemieckiej ma prawo do decydowania o Kraju na który napadli wspólnie z Ruskimi i Słowakami.
  Dlaczego nazwisko Pani prezydentowej było przed wyborami podawane kłamliwie?
  Ta kobieta nazywa się nie Agata Duda ale Agata Kornhauser-Duda

 12. GANGRENA INTELEKTUALNA Z RADACHOWA, ŻAGANIA I SZPROTAWY NIE WIE CO MÓWI. DOBRZE, ŻE KILKU KONWERSANTÓW POWIEDZIAŁO W AUDYCJI, ŻE TO NIE SĄ POLACY.REPARACJE SIĘ NALEŻĄ PRAWNIE I MORALNIE. PROSZĘ PODDAĆ ANALIZIE 5 PROCESÓW W NORYMBERGI I NA TEJ PODSTAWIE BUDOWAĆ WIEDZĘ I ODSZKODOWANIA. OTTON III 1000 R. HENRYK II 1005 R. I 1017 R. PRAWNIE I HISTORYCZNIE UZNALI ZA POLSKIE NASZE ZIEMIE. WIĘC MAJACZENIE O ZWROCIE ZIEM ZACHODNICH TO AIDS UMYSŁOWY. UCZ SIE NARODZIE UCZ, BO NAUKA TO MĄDROŚCI KLUCZ. POZDROWIENIA DLA WROGÓW OJCZYZNY.

 13. Proszę sobie np. popatrzeć do kogo należało np.w czasach wychwalanego przez Pana Henryka II np. Olsztyn. Aż strach pomyśleć jaki wniosek z tego faktu Pan wyciągnie. Ucz się narodzie,ucz, bo nauka to mądrości klucz. Pozdrowienia dla wrogów Ojczyzny.

 14. A swoją drogą bajdurzenie o reperacjach wojennych na falach radiowych emitowanych z dawnego Grunberga to zabawa zapałkami nad beczką z dynamitem.

Dodaj komentarz