Zielona karta dla Ukraińców

11:55

15 lutego 2017

Grażyna Walkowiak

Dziennikarka działu społecznego i artystycznego   +48 68 4555 515 / mail: g.walkowiak@zachod.pl

Rząd przygotowuje zmiany w polityce migracyjnej. Zaprasza przybyszów ze Wschodu. Nowa strategia, nastawiona głównie na Ukraińców, ma zapewniać pracę i pobyt stały. Ma też być ( w założeniach) skuteczną receptą na demograficzne kłopoty Polski.

Czy otwarcie rynku pracy dla Ukraińców to dobre rozwiązanie?

Telefony do studia: 68  3242255 i 801327462.

14 myśli na temat “Zielona karta dla Ukraińców”

 1. Wystarczy wejść na You Toube i zobaczyć młodych Ukraińców w marszach tzw. niepodległościowych np. we Lwowie lub Kijowie…także z tą zielona Karta raczej trochę ostrożniej?! …..dopóki nie zrewidują swojej nacjonalistyczo-upowskiej , ponurej historii!!!…a z drugiej strony czy mamy inny wybór wobec kultury,,śmierdzących onucy i samogonu ,, emanującej jeszcze bardziej ze wschodu?!

 2. oczywiście ,że dobry pomysł. niech szanowni słuchacze ktorzy są przeciw spróbuja znaleśc pracowników do prostych prac. albo fachowców z budowlanki. polscy pracownicy mają to gdzieś.
  i przypomne jak my uciekaliśmy do reichu za pracą ?

 3. Dzień Dobry. Pracuje w pewnej dużej firmie. W biurze. kilka metrów koło mnie przy biurku siedzi koleżanka z Ukrainy, która od dawna jest już w Polsce. Bardzo pracowita, kompetentna, zaangażowana w to co robi w firmie. No i bardzo czysta (brzmi to dziwnie, ale to co powiedział jeden ze słuchaczy mnie sprowokowało).

 4. Tak oczywiście ale tylko na równych prawach z polakami.
  Dziwna strategia rządu który to chce powrotu polskich emigrantów.
  To przyczyni sie do kolejnej fali emigracji rodaków.
  niech Ukraina otworzy rynek zbytu na nasze produkty

 5. Ukrainizacja rynku pracy powoduje spadek płac Polaków.

 6. Witamy braci Ukrainców w Europie i tylko cześciowo demokratycznej Polsce..ale nie martwcie sie bracia słowainie Nasz Mateusz wkrótce to zmieni wraz koderkami i koderami

 7. Czy Pani była zadowolona z rachunku, jaki wystawiła Pani T….za usługę? Ukraińcy zastąpili Polaków ze względu na niską płacę.

 8. Przyjmijmy uchodzców oni jeszcze tańszą siłą roboczą są i PKB skoczy jeszcze bardziej.
  Ludzie dbajcie o siebie bo rząd tego nie zrobi.
  szara strefa korzystna dla prywaciarzy.

 9. Nie ma ŻADNEGO problemu z pozyskaniem polskich pracowników, tylko trzeba im GODNIE zapłacić. Co do Ukraińców, to wiele firm w żarach myślało, że jest to rozwiązanie,m tylko teraz się z tego wycofują. Po prostu oni nie są specjalnie wydajni, do tego niestety, ale kradną co się da. Przychodzi druga zmiana i nawet narzędzi nie mają, bo po poprzedniej nie zostały.

 10. piłam kawę Marko…. dziękuję, dobrego dnia

 11. Dajcie zarobić najpierw Polakom a później ściągajcie ludzi z zagranicy. Polak dostanie jakąś śmieciową umowę i 8zł na godz,to ma być godna płaca.? Godna płaca będzie wtedy kiedy nie będę musiał się martwić czy starczy mi od 10 do 10tego. Jak z tych 2tysięcy ma starczyć na opłaty jedzenie i utrzymanie rodziny? 500+ też w buty sobie wsadźcie, nie należy się bo przekroczył pan zarobki o 74zł. Ściągajcie ukraine dajcie im 500,mieszkanie,umowy o prace,socjale itp a my damy radę,WYJEDZIEMY. UKRAINA GÓRĄ

 12. Dokładnie, dajcie zarobić Polakom !!!
  Niemiec nie ucieka za pracą do innego kraju bo płaca minimalna starcza w Niemczech na godne życie a wiadomo ,że Niemcy nie pracują za minimum.Polak natomiast wyjeżdża za chlebem zostawiając Rodzinę aby mógł zarobić na jej godne życie.Polacy aby mogli pracować w Niemczech musieli czekać do 2011 roku pomimo tego,że UE byliśmy od 2005.Ukraina nie jest UE a jej obywatele legalnie przybywają do Polski za chlebem.dlaczego ???Mam prośbę do Polityków :Dajcie zarobić minimum 3000zł na rękę , zmniejszcie koszty pracy (ZUS i NFZ do 500zł) a na pewno więcej składek zostanie odprowadzanych do budżetu.W przeciwnym wypadku za 5 lat Polacy będą żyli na obczyźnie a Ukraincy którzy biegle będą mówić po polsku zajmą stanowiska w sklepach na kasie, w biurach i urzędach i tak bez wojny będziemy mieli rozbiór Polski.Dla rządzących powinien w pierwszej kolejności liczyć się obywatel a nie przybysz za wschodniej granicy.
  Ukraincy dla przedsiębiorców to lekarstwo na brak pracowników dla nas niestety sygnał,że czas opuścić ten kraj.

 13. Za chwile Niemcy otworzą rynek dla Ukraińców i w Polsce już zupełnie nie będzie komu robić.

Dodaj komentarz