Ochrona dobra publicznego czy zwykłe donosicielstwo?

11:54

24 października 2017

Daniel Rutkowski

Dziennikarz Radia Gorzów.

Wczoraj poznaliśmy projekt ustawy o jawności życia publicznego, który zakłada obowiązek prowadzenia jawnego, ogłaszanego w BIP lub na stronach internetowych, rejestru umów cywilnoprawnych. Obowiązek ten ma spoczywać na ministerstwach, jednostkach sektora finansów publicznych, przedsiębiorstwach państwowych, instytutach badawczych oraz innych spółkach, w których udział Skarbu Państwa lub samorządu wynosi ponad 10 procent.

Projekt reguluje też status tzw. sygnalisty, tj. osoby zgłaszającej wiarygodne informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa korupcyjnego dotyczące urzędu lub przedsiębiorstwa, w którym lub dla którego świadczy pracę. Osoba, której prokurator przyzna taki status, uzyska od państwa ochronę i pomoc prawną polegającą m.in. na ochronie zawodowej oraz prawnej.

Czy w pełni jawny rejestr umów cywilnoprawnych to dobry pomysł? A może publikowanie takich danych przyniesie więcej szkody niż pożytku życiu publicznemu? Jak postrzegają Państwo tzw. sygnalistów – jako osoby troszczące się o wspólne dobro czy raczej donosiciele?

Telefony do studia: 68 324 22 55, 801 327 462.

8 myśli na temat “Ochrona dobra publicznego czy zwykłe donosicielstwo?”

  1. Obowiązkek taki od lat mają już radni, samorządowcy, kierownicy jednostek podległych samorządom….tylko takiego ibowiay nie mają ,,wybrane kasty,,…a tzw.sygnalisci od dziesiątków lat istnieją już w zachodniej cywilizacji do której tak ochoczo zmierza tzw.,, Żenująca oPOzycja,,

  2. W tym kraju nie mozna byc uczciwym skoro glowy Panstwa nam to same narzucaja. Przykladem jest Amber Gold. Dlatego ja sie ciesze skoro moj sasiad kupi sobie nowego Mercedesa i nie interesuje mnie za co kupil tylko z ciekawoscia bym poszedl go obejrzec cxy dobrego zakupu dokonal, pozdrawiam.

  3. … obowiązku!!! … przepraszam za niezamierzony błąd

  4. Za zaborów,za komuny było to ,,obce obywatelowi państwo,,…lecz teraz demaskowanie złodziejstwa urasta do rangi ,,cnoty obywatelskiej,

  5. TEN PAN CO MÓWIŁ,ŻE W PIS SĄ LUDZIE CZYŚCI TO NAJWIĘKSZY KAWAŁ DNIA. CI CO DZWONIA JUŻ SĄ MIANOWANI NA SYGNALISTÓW.,OPRÓCZ PANA ZE SZPROTAWY.

  6. WSZYSTKO CO OBLANE JEST PISOSKIM SOSEM CUCHNIE OHYDNYM DONOSEM

Dodaj komentarz