NIK o stacjach kontroli pojazdów

11:55

12 kwietnia 2017

Grażyna Walkowiak

Dziennikarka działu społecznego i artystycznego   +48 68 4555 515 / mail: g.walkowiak@zachod.pl

Badania techniczne samochodów w Polsce to kpina z przepisów. Badania są powierzchowne, diagności niedouczeni, a starostowie słabo nadzorują działalność Stacji Kontroli Pojazdów. Po kraju  jeździ  kilkaset aut, które nie powinny być dopuszczane do ruchu a milion aut nie ma badań technicznych. To dramatycznie obniża bezpieczeństwo na naszych drogach,-  stwierdza Najwyższa Izba Kontroli w raporcie “O wynikach kontroli dopuszczania pojazdów do ruchu drogowego”

Polska od lat jest europejskim liderem w prywatnym imporcie używanych aut. Czyścimy zachodnie rynki z pojazdów, których średnia wieku wynosi 12 lat. Tylko w zeszłym roku było ich prawie milion, a od czasu wejścia do UE – 10,5 mln.

Czy stacje diagnostyczne powinny być pod specjalnym nadzorem?

Czy zwiększenie akcyzy na samochody używane pomogłoby unormować sytuację?

Telefony do studia  68 324 22 55, 801 327 462.

7 myśli na temat “NIK o stacjach kontroli pojazdów”

 1. Przeglady robione za przyslowiowa flaszkee, oraz zly stan i braki serwisowe osprzetu stacji diagnostycznych. Bylem na trzech stacjach w celu sprawdzenia ukladu hamulcowego i zawieszenia i na kazdej stacji pokazywalo inaczej. Miedzy pierwsza stacja a trzecia byla roznica 40%.

 2. Państwo łaskawe daje ludziom wolność , ale tylko swoim , Misiewicz się nazywam :) .Ten to za jedną pensję sobie kupi nowe auto . A stacje diagnostyczne nie miały by dużo pracy gdybyśmy byli zamożniejsi i kupowali nowe auta.

 3. Państwo niedba o to abym kupil nowsze auto – teoretycznie bezpieczniejsze tylko o akcyzę czyli wplyw do budżetu.

 4. W Wielkiej Brytanii spotkałem się dwa razy z możliwością zrobienia przeglądu technicznego auta „na lewo”.
  Kosztowało mnie to 100 funtów extra.
  Oczywiście pracownikami stacji byli Polacy a w drugim Azjaci
  Pozdrawiam
  Wesołych Świąt

 5. A mi zależy na przeglądzie auta bo jeżdżę z moimi dziećmi i musi być wszystko ok.

 6. Co te pisiowato-misiowate znowu wymyślają…cooooo???.. i ręce precz od naszych aut, jeżdżą! …jeżdżą!…wiec co się czepiata?!…oj widzę ,że chyba znowu powód ,aby wyjść i demonstrować!

Dodaj komentarz