Kręcimy nowe dzieła filmowe!

11:45

1 grudnia 2015

Krzysztof Ryszard Rutkowski

Tel. 68 455 55 45
loza1@interia.eu

Jarosław Kaczyński na Twitterze: „Zbierzmy pieniądze na jeden lub dwa wielkie, hollywoodzkie filmy, które pokażą, jak naprawdę wyglądała wojna w Polsce.” Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że w najbliższym czasie nakręconych zostanie szereg nowych filmów: „Rząd planuje ogłosić konkurs na produkcję filmową promującą polską historię i dziedzictwo narodowe.”

Jakie fabuły, koncepcje, jakie filmy powinni nakręcić producenci i twórcy wielkiego ekranu? Stwórzmy propozycje tematów dla scenarzystów i reżyserów nowych dzieł historycznych?

Tel.: 68 324 22 55; 801 327 462

Zapraszam do dyskusji – Krzysztof Rutkowski

56 myśli na temat “Kręcimy nowe dzieła filmowe!”

 1. Wielka produkcję o Żołnierzach Niezłomnych i Wyklętych, ale Najodważniejszych

 2. Dzień dobry. Jeżeli do kultury wtrącają się rządzący, to pachnie mi to minioną epoką. Za komuny sekretarz partii ustalał o czym miał być film i kogo miał chwalić.

 3. Nie wiem tylko czy w Hollywood zainteresują się naszą martyrologią ?

 4. to mają być takie jak? ” Wałęsa. Człowiek z nadziei ” Takich NIE!

 5. a dlaczego musi byc znowu film o wojnie i mertyrologi w Polsce a nie o pokoju, dobrych obyczajach, pieknych lubuszankach i niepowtarzalnych kotletach sachobowych ? … moze przestaniemy toczyc ciagle wojny, walki , wyzwolenie, zdobywanie, odbieranie wladzy i pokarzemy rzeczy piekne, mile i pozytwyne. Dzein dobry.

 6. Bohaterzy to nie tyko Ci , ktorzy wlycznie trzymaja butelke z benzyna w reku tylko Ci, ktorzy piorem, pedzelm , dlutem czy ksiazka nas usczesliwiaj.

 7. Ostatnio była premiera o Obławie augustowskiej , mam, nagrałam, oglądam i uczę się wszystkich szczegółów na pamięć .Twórcy filmy Wyklęty musieli wstrzymać realizacje z uwagi na brak kasy…….

 8. A propos nagiego biustu w kinie to jak pamietam, ze na Tangu Mrozka w teatrze dramatycznym w Plocku wolalismy: „Striptis, Striptis, Striptis” … no i striptis byl :)

 9. Filmy powinny być o ludziach, którzy u nas byli bohaterami,lecz też byli znani na zachodzie. Np. film o lotnikach walczących o Anglię, o Janie Nowaku-Jeziorańskim, o Janie Karskim, o Pani Sendlerowej ?

 10. Oooo. Zapomnieliśmy już o wielkim polaku JPII?. Świetny temat a na afisz proponuję, aby była ujęta ofiara tych świetnych lat grzebiąca w śmietniku poszukująca jedzenia.

 11. Dzień dobry ,słucham i zastanawiam się czy to jest w ogóle pomysł który ma szansę na sukces ,historia ll wojny światowej w kinie polskim była dość szeroko przedstawiona .Postacie bohaterów Pilecki ,Karski a może Krystyna Skarbek ,niestety scenariusz powinien być napisany pod widza ,czyli nie tylko martyrologia ale coś co skłoni widza w świecie do obejrzenia tego filmu ale i tak obawiam się że lobby hollywoodzkie zrobi wiele by umniejszyć wartość .

 12. Dante masz rację ,tych wojennych obrazów o tragicznych losach ludzi w czasach wojny mamy na co dzień wiele.

 13. Najpeiej gdyby regie tych filmow partryotycznych napsial i prowadzil … Woody Allen :)

 14. Danus: czasmi mam wraznie, ze w Polsce kulture robia talibowie.

 15. Panie Redaktorze, nie tylko w PRL-u był nakaz chodzenia na „słuszne” filmy………..moje dzieci w gimnazjum miały iść na „Katyń” ! gdzie sceny były drastyczne, na pewno nie do oglądania przez dzieci…………….ja oczywiście nie zgodziłam się i katechetka była baaaaaaaaaardzo zdziwiona,

 16. Serial był o Enigmie ,tajemnice związane z tą sprawą ,każdy sobie przypisuje zasługi. Anglicy i Francuzi a nawet Ameryka przyznaje się do odkrycia sposobu szyfrowania tajnych kodów .

 17. Trochę na tym świecie żyję ,w życiu bym się nie spodziewała że dożyję znów czasów że kultura będzie znów taka jaką sobie życzy partia rządząca jedynie słuszna .Komedię w odcinkach proponuję „Jak rozwaliłem III Rzeczpospolitą” jeden odcinek „Kot Jarka K” „Przypadki Antoniego M” „Ja brzoza”, na poranki „Andrzej Duduś I ” , i horror „Otumanieni” .

 18. Deportacje Polaków na Sybir, martyrologia i cierpienia tych ludzi. O bohaterskich świętych matkach które TAM potrafiły z niczego wyżywić i ratować swoje dzieci. Tragiczna po tzw. „amnestii” droga do polskiego wojska i różnymi drogami powrót do kraju.

  „Syberiada”, którą niedawno widziałam w tv – to jednak nie to.

 19. Teraz jest moda na filmy o starodawnych czasach np Wikingowie czy Gra o Tron. Idąc za ciosem może coś o czasach Polan , albo Bitwa pod Cedynią. Aktualnie Tomasz Bagiński przymierza się do hollywoodzkiej wersji Wiedźmina, jeśli fajnie to zrobi to mamy reżysera do kolejnych produkcji historycznych.

 20. Chciałabym, aby ktoś niezależny i obiektywny nakręcił film o uwłaszczaniu w latach 80-90, jak były sprzedawane fabryki, całe osiedla wraz z mieszkańcami…………

 21. @ Oliwia: podobnie kodyncjonuje i radykalizuje mlodzierz i dzieci Izrael wysylajac ich na pielgrzmki po KZtach.

 22. Witam.ja proponowałbym film oparty na faktach.realistycznie i prawdziwie napisany jakto nasze Hieeeny rządzące.rozsprzedaly i rozkłady nasz kraj w ostatnich kilkunastu latach.a przed kamerami gęby wystawiają i Hymn Polski maja czelnosc śpiewać…Jeszcze Polska nie zginęła…..WSTYD

 23. A może o życiu zwykłego Polaka, który swoją ciężką pracą osiągnął sukces i jest znany w kraju i za granicą ? Może to być znany sportowiec, np.Adam Małysz.

 24. Zróbmy film o czasach odbudowy Polski z ruin po drugiej wojnie światowej. Jak Ludzie mobilizowali się w odbudowę zakładów pracy, powstanie Huty Katowice, Nowej Huty, odbudowanie Warszawy, Poznania, itd. O zmianach ustrojowych, to byłaby historia jaka nam jest potrzebna a nie wieczna krytyka i pomijanie okresu PRL-u jako czarnej plamy w historii Polski.

 25. Nie zapomnijmy o dowcipach w hollywood’zkich filamch na temat Polakow.

 26. a propos kinematorgrafi polskiej to po 1989 roku Niemczech zrobili film „Na podsluchu” (w sumie powieni sie nazywac „zycie innych”) a w Polsce Psy i zaraz potem Psy2

 27. Do Dante :

  ” Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie” (cytat umieszczony w jednym z bloków więziennych obozu)
  Temat audycji to t – Kręcimy wielkie dzieła filmowe, pada więc wiele przykładów z czasów wojny, ale niestety nasza historia jest taka, a nie inna. PS. Chętnie też obejrzę inne filmy, ale jako dodatkowo, a nie w zamian za opuszczenie trudnych historycznych
  tematów.

 28. te tytol „Na pdsluchu” swiadzcy o prowicjonalnosci intelektualnego proletariatu.

 29. Zapomnieliście o pułkowniku Kuklińskim co dużo dla nas zrobił ….ocalił nas od destrukcji która nas czekała.Taki człowiek zasługuje na wielki szacunek ….

 30. Filmy powinny pokazać prawdę o obozach koncentracyjnych i pomocy Polaków udzielanej Żydom w czasie II wojny światowej. Aby po tych filmach nikt w Ameryce nie mówił o polskich obozach i nie uważał nas za antysemitów.

 31. a kto sfinansuje takie „dzieła” – znowu biedny pracownik wyrobnik żyjący w ubóstwie ?

 32. smutny malec: te filmy beda finasowane przez 500zl na 2 dziecko :)

 33. NIE MOGĘ SIĘ DODZWONIĆ, A PROPOS PROPAGOWANIA PAMIĘCI O WYKLĘTYCH, FUNDACJA ŁUPASZKI PROWADZI DWA RAZY DO ROKU KWESTE NA EKSHUMACJĘ ZOŁNIERZY WYKLETYCH W RAMACH TEGO PRZEPROWADZIŁAM KWESTE 1 LISTOPADA W ŻARACH, PEWNA PANI ZADZWONIŁA DO FUNDACJI Z PRETENSJĄ, ŻE TO NIEMORALNE, ŻE SĄ WAŻNIEJSZE KWESTY ETC JEDNAK CIESZĘ SIĘ, ŻE TA PIERWSZA KWESTA JUZ BYŁA MAŁYM SYGNAŁEM DLA OSÓB, KTÓRE NIE MIAŁY ROZEZNANIA, DLACZEGO ŻOŁNIERZE BYLI NAZWANI WYKLĘTYMI

 34. 04 marca 2016 premiera filmu „Historia Roja” o żołnierzach wylękłych, Ten fil m nie dostał dofinansowania z rządu, na jego produkcję pieniądze zbierane były społecznie w internecie.

 35. ale w sumie filmy patriotyczne powinny byc bezodpalnie nagrane jak no … uslugi koscielne :)

 36. Jakiej odbudowy? Niektorzy znani politycy jeszcze dziś twierdzą, że Polska to wielka ruina….

 37. na zamówienie jeszcze nic dobrego nie wyszło w kulturze, garnitur sobie mozna uszyć na zamówienie lub buty u szewca- miłego dnia!

 38. Może brak filmu o przedwojennych Kresach Wschodnich, Orlętach Lwowskich? osobiście podobał mi się film „Boza podszewka”

 39. a czy zane sa polskie obozy w Angli gdzie Sikoeski zamknol Pilusutczykow ?

 40. szczesliwy ten kraj ktorego historia jest nudna to sa slowa Monteskiusza czyli nie dotyczace Polski Osobiscie nie wierze ze w Polsce mozna zrobic w pelni obiektywny film o wspolczesnej historii moze za 100 lat jak opadna emocje i kretynskie oceny roznej masci histerykow przepraszam historykow ipseudohistorykow

Dodaj komentarz