Jak oceniamy reformę edukacji?

11:58

10 stycznia 2017

Daniel Rutkowski

Dziennikarz Radia Gorzów.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Oznacza to likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Reforma rozpocznie się 1 września 2017 r. Jak Państwo oceniają te zmiany? Czy wpłyną pozytywnie na poziom edukacji w naszym kraju? Pyta Daniel Rutkowski  Zapraszamy do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462.

Otwarty mikrofon 10.01.2017:

44 myśli na temat “Jak oceniamy reformę edukacji?”

 1. Polscy nauczycieli chcieliby równać wynagrodzeniem do Zachodu ale się nie przrpracować, Tylko18 godzin i do domciu. A że pracują w domu to mogą dzieciom opowiadać. Każda szkoła ma gabinet z komputerami i mogą przygotować się do zajęć w szkole. W szkole powinni poprawiać sprawdziany i przede wszystkim być dostępnymi dla rodziców.

 2. Dzień dobry. Nasza oświata wymaga reformy,lecz powinno to być robione powoli, bez pośpiechu,po wieloletnich konsultacjach z rodzicami, nauczycielami,naukowcami i przedsiębiorcami. Politycy powinni trzymać się minimum 100 km od oświaty.

 3. 8 lat podstawowki, potem 4 lata gimnazjum albo, 5 lat technikum … u ha , powialo starym PRLem :). Wtedy pod gwiazdka kremlowska system edukacji byl dosyc dobrze dopasowana do potencjalu spolecznego oraz intelektu coreki , synow chlopa i robotnika. Kto wie moze teraz pod gwiazdka betlejmeska prezydet Duda – inspirowny Wladyslawem Gomulka – jest dobrze poinformowany i planuje dualizm spoleczny tzn. po licemu albo studia tzn. do elyt, albo … rodzic dzieci :). A dzieci beda Polsce potrzebne gdy Antek zaatakuje Moskwe. Dzien dobry z zasypanego sniegiem Harzu.

 4. Byc moze ta decyja jest motywowana ekonomicznie bo do konca roku zadłuzenie panstwa wroslo do 1.075 mld zł (1 bilion). Przeliczajac srednio wlacznie z niemowlakami i koma-pacjetami kazdy obywatel RP ma dlug publiczny o wysokosci ponad 25.000 zl. Im dluzej mode pokolenie bedzie na w kazernach i garnku rodzicow tym taniej.

 5. nadchodzi czas doktorka andrzejka dudy „‚-polskiego kalifa Omara” który wg legendy spalił bibliotekę aleksandryjską mówiąc że księgi niezgodne z Koranem są szkodliwe a zgodne z nim są zbyteczne, do podobnej sytuacji dąży doktorek duda – Biblia wystarczy za wszystko , uczeń ma być wierzący a nie myślący

 6. drogi panie przy tel. Obecne pokolnia sa duzo dojzalsze intelektualnie i madrzejsze niz Pan pokolnie czy oderwanych od pluga reformatorow z Zoliborza.

 7. Brawo Pani Minister!!!..wreszcie powróci normalność do polskich szkół!!!…wreszcie więcej godzin historii i kształcenia opartego na wartościach patriotycznych!!!….a nie promowania i kreowania lewacko -liberalnych modeli typu ,,róbta co chceta,, oraz gender!!!….a nauczyciele do roboty! …bo uczelnie nasze są chyba w 4 -tej setce w rankingu kształcenia…wstyd i hańba!!!

 8. Reforma pisana na kolanie i wprowadzana w trybie nocnym nie może przynieść pozytywnych efektów. W Polsce pewne obszary życia społecznego powinny być świętością, wypracowane w formie konsensusu politycznego, społecznego i przyjęte w formie powszechnego referendum. Ewentualne zmiany też powinny podlegać referendum.Takimi obszarami powinna być między innymi oświata, służba zdrowia, czy polityka społeczna. W ten sposób uniknęlibyśmy częstych zmian wynikających z koniunktury politycznej.

 9. Absolwentów uczelni wyższych mamy naprodukowanych na najbliższe 20 lat, a potrzeba nam absolwentów zawodówek, czyli ślusarzy, spawaczy,tokarzy,meblarzy,tapicerów itd. Szkoły zawodowe powinny być ściśle powiązane z zakładami pracy w danym powiecie. Nie możemy pozwolić sobie na produkcję bezrobotnych (np.w jednym z powiatów mamy nadmiar hotelarzy).

 10. Mamy problem jako kraj. Politycy w Polsce nigdy nic nie dobrowadzili do końca.Horyzont zdarzeń jest 4 letni i na tym się skupiają w swoim działaniu.Następcy burzą to co zbudowali poprzednicy nie oglądając się na koszty , często negatywny skutek i dewastując osiągnięcia poprzedników.Tak jest też z polską szkołą.Na poziom szkół i oświaty pracuje się pokoleniami ,nie tylko w ciagu roku. Chciałbym sprawdzić gdzie kształcą swoje dzieci i wnuki autorzy tej reformy ? Gdzie? i co się stało z darmowymi podręcznikami ?

 11. To , ze lubuskie(byly PGR kosmos PRLu) zawsze bylo koncowym swiatelkiem jesli idzie o poziom wiedzy , szkolnictwa, szczegolnie o ambicjach mojego ogrodnika tzw. Uniwersyt Zielonogorski manifestuje sie w wypowiedziadzaich wiekszosci obencych rozmowcow RZ.

 12. Ten polski prezydent ma juz ksywe „Carpe Noctum” bo podpisuje wszelkie ustawy w nocy :)

 13. Na idiotyczne referendum Komorowski wydał ponad 100 min zł. Utrzymanie jednej wiejskiej szkoły rocznie to koszt jednego miliona.

 14. W naszej oświacie trzeba zmienić to, aby na każdym etapie kształcenia,od podstawówki do uniwersytetu,przestała obowiązywać zasada trzech zet, czyli zakuć, zdać, zapomnieć. Trzeba zmienić programy i więcej uczyć rzeczy potrzebnych w życiu. 90% wiedzy przekazywanej uczniom nigdy do niczego nie przydaje się.

 15. DO BRONIARZA z ZNP !!! NIE STRASZ , NIE STRASZ BO SIĘ W PORTKI ZE…SZ .

 16. reforma ok
  ALE Prezydent Duda to potrafi UZASADNIĆ DECYZJĘ
  uzasadnienie brzmiało
  Mam mnóstwo wątpliwości itd blbebleble
  a na koniec nie mam najmniejszej wątpliwości -podpisuje
  NIEZŁA TROSKA O NARÓD – LUB OBŁUDA

 17. PiS wprowadza reformę którą obiecał przed wyborami i robi się lament , gdyby nie wprowadzał reformy też był by lament bo nie dotrzymuje obietnic.

 18. Wraz z powstaniem gimnazjów diametralnie spadał poziom nauczania na wszystkich szczeblach edukacji.Kiedyś osoba po studiach naprawde reprezentowała sposób wykształcenia chociażby sposobem komunikacji,posiadaniem wiedzy na najwyższym poziomie,takich osób naprawde chciało sie słuchać,uczyć się od nich.Dziś student to towar produkowany „po łebkach” na skalę masową,nie stawia się na jakość lecz na ilość.Wiadomo, chodzi o pieniądze…Bardzo dobrze że reforma zostaje wprowadzona.Gimnazja to nie był trafiony pomysł od samego poczatku.

 19. Polska i jej obywatele maja moim zdanie problem braku kontynujacji. Kultura polityczna jest na bardzo niskim poziomie. Nie ma parti politycznych to sa watachy. O wladze sie walczy, wladze sie zdobywa szturmem a nie wladze sie przejmuje. Dyskusje polityczna przenosi sie z parlamentu na ulice. Dewastuje sie osiagniecia bylych ekip rzadzacych bez znaczenia na negatywne implikacje np. edukacjne oraz konsekwencje dla spolecznstwa.

 20. dante- nie będę z tobą polemizował twoje wpisy są poniżej wiedzy przedszkolaka

 21. Jestem załamana tezami słuchaczy , a rodzice od czego są , wychowywać nie muszą , cała odpowiedzialność za młode pokolenia mają przejąć nauczyciele. Uczciwości , odpowiedzialności i szacunku dla innych powinni rodzice uczyć , to z domu się wynosi.

 22. Nad programami nauczania powinni pracować bezpartyjni fachowcy. Czy reforma udała się,to okaże się po latach, gdy obecni uczniowie klas szóstych będą zdawać maturę.

 23. Autorytet nauczycieli? Tego nie zapewni ŻADNA ustawa. Na autorytet trzeba sobie ZAPRACOWAĆ!!!

 24. Niema sie co dziwic, ze Polki i Polacy dostaj prace po drugiej stronie Odry wylacznie w sektorze nisko-ekonomicznym skoro ich wksztalcenie jest o lata swietlne oddalono od standartwo i potrzeb zawodowych. Np. znajomosc jezykow obcych, znajomosc przepisow, prawa i obyczajow, poziom etyczny i moralny itd. itd. Ten system po tej decyzji Dudy bedzie trwal nadal.

 25. Panie Dante. Po co te porównania? Za PRL-u ludzie umieli dodawać ułamki a dziś młodzi nie wiedzą kim był Kopernik? YouTube „matura to bzdura” Pokaz jak dalece zaszła edukacja.Totalne dno.

 26. a cha cenzura sie wlaczla(10.01.2017 o 12:46 : Twój komentarz oczekuje na moderację.)

 27. Za wychowanie są odpowiedzialni rodzice, a szkoła tylko pomaga w wychowaniu. Nauczyciele powinni nauczyć ucznia uczyć się. Wszystko można znaleźć w internecie. Kiedyś jeden z naukowców powiedział, że absolwent liceum powinien biegle znać trzy rzeczy: język obcy,komputer (internet) i prawo jazdy. Jeżeli biegle zna te trzy dziedziny,to da sobie radę w życiu.

 28. @ Panie Kuba: czyje młodzi ludzie nie wiedzą kim był Kopernik? …

 29. Ten chory słuchacz chce powrotu nauczania z lat przedwojennych? Chce szkolnictwa tylko dla bogaczy? Plebs ma zatem ukończyć tylko cztery klasy szkoły powszechnej i koniec? Po wojnie to w Polsce panowało 80% analfabetyzm. Tego chce ten słuchacz mądry inaczej? Ja też jestem za ośmioklasową podstawówką i 5 letnimi technikami, ale to powinno być wprowadzone z pewnym rozsądkiem i rozłożonym w dłuższym okresie. Choć nie jestem zwolennikiem PiS-u to muszę przyznać, że dwa punkty popieram w ich wydaniu. pierwsze to niewpuszczenie ciapatych do Polski i drugie to reforma oświaty.

 30. Dante Youtube „Matura to bzdura” Proszę oglądać. Materiału jest na miesiąc.

 31. Za PRLu szkolnictwo – szczegolnie to prowincjonalne – bylo na bardzo niskim poziomie . Dlatego wprowadzono „punkty za pochodznie”. Ja dostalem sie na studia fizyki z Jasiem, ktory w sumie nie zdal egzaminow ale dzieki punktom dostal mjesce. Inni zdolni i moze potencjamni noblisci musieli sprzedawac cement.

 32. Dante jestem z prowincji. Kształciłem się w latach 90-tych czyli tuż po komunie. Był wyższy poziom niż teraz. Zresztą lubuszanie to na ogół pochodzą z prowincji.

 33. Na YouTube jest film gdzie młodych pytali o różne fakty z zakresu historii, matematyki, literatury. Okazało się, że kloszard z parku potrafił odpowiedzieć na wszystkie pytania a młodzi nie popisali się wiedzą.

 34. no tak jezeli YouTube jest zrodlem empirystycznej wiedzy to sie poddaje.

 35. Dante wejdź na uniwerek w Zielonej Górze i pytaj o to samo co jest na YouTube. Nagraj to i nie wrzucaj na YouTube bo przecież jak pisałeś YuTube to marny portal . Wrzuć na inną stronę:)

 36. Myślisz Dante, że ta młodzież z Youtuba jest podstawiona? Ona tak jest.

 37. POŻEGNANIE

  Drodzy Forumowicze!
  Pozwólcie, że podzielę się z Wami informacją o zawieszeniu, w ramach postanowień noworocznych, mojej działalności na forach dyskusyjnych. Jednocześnie proszę o przyjęcie przeprosin wszystkich tych, którzy z powodu moich postów poczuli się urażeni, zirytowani, zniesmaczeni.
  Motywacją do aktywności na forach internetowych była przede wszystkim chęć zwrócenia uwagi na propagandowo-manipulacyjny aspekt działań polityków, a zwłaszcza demaskowanie zachowań związanych z nadużywaniem wielkich słów, kluczowych pojęć, wartości z najwyższych rejestrów wyzyskiwanych w celu zjednywania sobie elektoratu. By to unaocznić – sięgałem po ironię, sarkazm, groteskę, wyzyskiwałem patos i panegiryzm tak nadęty, że aż kompromitujący wazeliniarza. Choć z założenia moje wpisy miały się mieścić w konwencji „trochę na serio, bardziej z przymrużeniem oka” – zazwyczaj były odbierane jako rzeczywiste apele i deklaracje polityczne. A że polityka w naszym kraju najczęściej dzieli, i to dzieli dramatycznie, brutalnie, z agresją (np. słowną) – nierzadko byłem hejtowany, atakowany, a zdarzało się, że i zastraszany. Tylko sporadycznie spotykałem się z komentarzami dostrzegającymi ironiczno-humorystyczny wymiar moich postów. Zważywszy na taki stan rzeczy, zdecydowałem zatem o zaprzestaniu twórczości na forach. Zależałoby mi, by w tym postanowieniu dotrwać przynajmniej do końca rozpoczętego kilka dni temu roku 2017. Będę bardzo wdzięczny za wyrozumiałe przyjęcie tej informacji i wsparcie mnie w postanowieniu poprzez życzliwą myśl czy inną formę okazanej mi serdeczności.
  Przez najbliższe dni, najpóźniej jednak do soboty, będę zamieszczał to postanowienie i pożegnanie zarazem.
  Dziękując za dyskusje i życząc wszystkiego, co najlepsze, polecam się życzliwej pamięci każdego z Was, moi kochani Forumowicze.

Dodaj komentarz