Czy sejmowa komisja śledcza w sprawie nieszczelnego VAT-u to dobry pomysł?

11:00

10 sierpnia 2017

Marek Poniedziałek

kierownik redakcji publicystyki
m.poniedzialek@zachod.pl
tel. +48 68 455 55 11

W pierwszym półroczu 2017 roku osiągnęliśmy rekordowe dochody z podatku VAT – poinformowało Ministerstwo Finansów. Wpływy z VAT-u wyniosły 80 miliardów złotych i było to najlepsze półrocze od wprowadzenia tego podatku w Polsce. Ministerstwo Finansów pokazało także skalę wyłudzeń podatkowych w minionych latach, a przedstawiciel resortu powiedział, że Polacy zostali okradzeni z kwot, które dla wielu są trudne do wyobrażenia. Skalę tę oszacowano na 220-250 mld złotych.

Dyrektor Departamentu Poboru Podatków Ministerstwa Finansów Tomasz Strąk podkreślił, że w latach 2008 – 2015 wpływy z VAT-u, zamiast rosnąć, często spadały. W latach 2009, 2012, 2013 i 2015 dochody z tego podatku były niższe niż rok wcześniej.

Minister Mateusz Morawiecki wyszedł z inicjatywą powołania komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić przyczyny mających jego zdaniem zaniechań rządzącej w latach 2008-2015 koalicji PO-PSL w dziedzinie uszczelniania podatków i narażania Skarbu Państwa na ogromne straty. Opozycja mówi, że ten pomysł to nic innego niż próba „grillowania opozycji” a żadnych nieprawidłowości w tej dziedzinie nie było. Reprezentanci obecnej opozycji dodają, że obecny wzrost wpływów podatkowych to efekt zmian wprowadzonych jeszcze wówczas kiedy oni rządzili.

Jaka jest Państwa opinia na ten temat?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462.

6 myśli na temat “Czy sejmowa komisja śledcza w sprawie nieszczelnego VAT-u to dobry pomysł?”

 1. Komisja sejmowa jest tej samej niemocy i co raporty NIK . Bicie piany bez efektów i konsekwencji karnych i personalnych.

 2. Sejmowa Komisja Śledcza w sprawie nieszczelnego VATu to bardzo dobry pomysł tylko jak zawsze nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej czyli nic i tak to nie da!
  Czysta brudna prawda! Partia PO to złodzieje jakich mało! Dziwię się że ci ludzie jeszcze piastują takie stanowiska jak prezydent miasta Warszawa czy poseł, senator itp itd
  Ukradłeś? Ręce bciąć i do więzienia!!!
  Aj szkoda słów…
  A ty nadal narzekaj na PIS jacy to oni źli!!!
  Ps. Temat rzeka!

 3. Dzień dobry , ja mam nadzieję że koniec roku nie zmieni tych danych na minus , ja od PIS- u nie dostałam nic ,mam za to wyższe wydatki , nie łapię się na 500 +, , na bezpłatne leki dla emerytów jestem za młoda a
  wszyscy dzwoniący gloryfikują tą sytuację a ja pewności nie mam . Proszę o zachowanie poziomu kultury wypowiedzi , język często soczysty do bólu.

 4. Dlaczego P.redaktor przedłuża wypowiedż P.Marianowi. Przecież on nic ciekawego nie ma nigdy do powiezenia, tylko pieniackie frazesy. On dzwoni po wszystkich stacjach – TVN – szkło, kontaktowe, Superstacji i innych. Nie wiem czy dzwoni do TV publicznej, bo nie oglądam.

 5. O czym ten ostatni słuchacz mówi,20 razy wybierałam nr.683242255 i mimo ,że linia była wolna szan.red.nie odebrał.To radio coraz bardziej robi się towarzystwem wzajemnej adoracji i najlepiej jak nadawać na rząd i PIS.
  Co do tematu,rzeczywiście jedyna kom.śledcza skazała Rywina i nie rozliczą koalicji PO- PSL bez zmiany prawa.Dlatego przegrani tak się bronią, donoszą i skamlą na zach.w Brukseli na obecne władze.Aby było tak jak było, aby nam szczególnym kastom żyło się nadal dobrze na koszt suwerena.Tam jeden inteligent bardzo kumaty rozumiał co p.red.mówi bo on jeździ i coś tam załatwia.Chłopie ogarnij się i pogadaj do lustra,Ty nie suweren, Ty pewnie lepsza kast współczuję.

 6. OSTATNI DZWONIĄCY TO CHYBA ASYSTENT OD DETEKTYWA RUTKOWSKIEGO. GADA BAJERY A WIEDZE POMYLIŁ Z GAZETAMI. CHŁOPIE ZAŻYJ PAWULON I RADIOAKTYWNY POLON A NASTĘPNIE DZWON I OD RĘKI WEJDZIESZ NA ANTENĘ. SPRAWDŹ JAK CZUJE SIĘ RYSIA BYDŁO, BO LUDZIOM SPAĆ NIE DAJE JAK RYCZY.

Dodaj komentarz