Czy Polska dobrze walczy z ubóstwem?

11:57

19 października 2017

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27)

Polska jest unijnym liderem w walce z ubóstwem. Takie są wyniku najnowszych badań Eurostatu, który wskazuje, że liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zmniejszyła się w ostatnich latach o 2%. Równie dobrze prezentują się dane dotyczące tzw. ubóstwa relatywnego – tu odnotowano spadek z 16 do 14 procent.
Zdaniem min. Elżbiety Rafalskiej, czynnikami, które miały wpływ na spadek zasięgu ubóstwa skrajnego i relatywnego, były: wzrost wynagrodzeń w 2016 roku, spadek bezrobocia, a w przypadku rodzin z dziećmi wprowadzenie świadczenia 500 plus.

Czy Państwo również zauważacie poprawę sytuacji osób najuboższych w Polsce? Co sądzicie o sposobach wspierania takich ludzi? Czy warto dalej rozwijać wsparcie socjalne dla najuboższych, czy też jednak należy się skupić na zachęcaniu ich do większej aktywności w walce o poprawę sytuacji życiowej?

Telefony do studia: 68 324 22 55, 801 327462.

20 myśli na temat “Czy Polska dobrze walczy z ubóstwem?”

 1. Nareszcie mamy rząd, który dba nie tylko o elity oraz ,,scpecjalne kasty,, ale taki, który wypełnia program wyborczy!!!…,co tak bardzo boli i wścieka ,, totalną opozycję… brawo rząd!!!

 2. 500+ to projekt prodemograficzny, nie mający nic wspólnego z wspieraniem patologii. Jak ktoś ćpa albo pije, będzie to robić i bez 500+.

 3. Polska walczy z ubóstwem, ale trochę niesprawiedliwie. Wiele osób całe życie nie podejmuje pracy specjalnie i żyje z opieki społecznej. I oczywiście najważniejszą sprawą jest 500 plus. Na każde dziecko powinno być. Bo są osoby, które uczciwie pracują, nie zarabiają kokosów,ale im przekracza dochód i nic nie otrzymują. I właśnie dla ludzi, którzy nie pobierają żadnej pomocy z opieki tez powinna być jakaś nagroda bo w końcu to z podatków osób pracujących jest wszystko finansowane.

 4. Dzień dobry , pozdrawiam serdecznie słuchaczy i Redakcję , programy wsparcia czyli socjalne są potrzebne ale ukierunkowane powodem i przyczyną ubóstwa . Czy osoba niesamodzielna ,od urodzenia ,pampersowana , niepełnosprawna w stopniu znacznym ,niebędąca w stanie podjąć żadnej formy pracy a korzystająca z renty socjalnej w wysokości 750 zł jest osobą odpowiednio zaopatrzoną. Może tak , może na więcej nie stać ale koszty leczenia , gdyby było tak dobrze to dlaczego co chwilę sa apele o pomoc i zbieranie na sprzęt medyczny , rehabilitacyjny i leczenie . Przez blisko trzydzieści lat tzw. transformacji były już różne opcje rządzące o tak naprawdę żaden rząd nie miał pomysłu na to jak rozwiązać kwestię ubóstwa.

 5. Bierzmy przykład z zachodu. Tam też działa socjal i dodatek na dzieci. Kraje są bogate. Teraz więc kolej na nas! Nareszcie!

 6. W Polsce nie opłaca się pracować.
  Mamy 500+,mieszkanie+…
  Na mieszkanie musiałem zapracować, dziecko wychowałem i wykształciłem za swoje…
  Cóż, niezaradni, tacy jak ja, tak mają.
  Pozdrawiam

 7. Jestem bardzo zadowolony z naszego rządu. To, że masło drożeje to nic nie zmienia. Warto wspierać najuboższych i ich w jakiś sposób też motywować, żeby nie siedzieli bezczynnie i czekali na pieniądze.

 8. Witam. No niech pan rysik przestanie stekac na temat programu 500 plus.to mi i mojej rodzinie bardzo pomaga ten program nas stać no nowe ubrania , buty ect…. ubieralismy się w lumpeksach i nie wstydzę się tego napisać. Mogliśmy wyjechać cała rodziną już drugi rok nad morze.. i odkladamy na przyszłą naukę naszych dzieci. Pozdrawiam

 9. Popieram program 500+, szkoda tylko, że nie jest on na wszystkie dzieci, a więc także na 1. dziecko. Jestem sama, sama pracuję na siebie i synka i tylko dlatego że dochód przekracza limit moje dziecko nie otrzymuje nic. Zgadzam się jednak, że projekt spełnia swoje zadanie, dzieci jest więcej.

 10. Totalną opozycję to boli ,że skromni ludzie mają wreszcie pomoc zapewnioną od Rządu… czyli takiego Rządu który nie tylko dba o swoje ale o tych co są zapomniani przez dotychczasowych rządzących nieudolnie ( PO-PSL) Dzięki +500 rodzice mogą kupić np podręczniki ,przybory szkolne dla swoich pociech , ubranie… dodatkowo na opłaty , coś zawsze można troszeczkę odłożyć … Ale i są tacy co wykorzystują do złych celów , ale to już sprawa ogólna jak kto sobie wykorzysta +500.A jesłi chodzi o te podwyżki dla rencistów emerytów co mieli mieć wyrównane do 1.000 zł to jest nie prawda do końca moja mama dostała tylko 5zł …. to jest żałosne i zakłamane to mi się nie podoba … kto dostał to wyrównanie to dostał , ale niech nie rozgłaszają że wszyscy !!!!!!!!! Pisała do ZUS , ale jak to ZUS ma przygotowaną na to odpowiedź wszystko zgodnie z prawem bla bla . To tak jak sie daje sprzet do naprawy na gwarancji , a w serwisie na piszą Tobie ” uszkodzenie mechaniczne” hehehe co tam kupi sobie następne …. Popieram nasz Rząd … Brawo.

 11. Jeżeli nie będzie silnego wsparcia socjalnego dla rodzin w tym wielodzietnych to czeka Was syndrom Europy zachodniej tzn
  jedno albo wcale dzieci i to wtedy My was ochoczo zastąpiony

 12. Ci co nie mają nic nadal nie będą mieć nic. Pani aktywa rosną

 13. Nie chciałbym, żeby PAŃSTWO JAKO INSTYTUCJA rozdawała pieniądze jako tzw SOCJAL. Dla mnie RZĄD i PAŃSTWO powinno wspierać dobry rozwój gospodarczy, organizować służbę zdrowę itp a nie dawać pieniądze bo WG mnie to nie tędy droga. Ludziom wtedy się mniej chce i nie kazdy chce pracować. Wole darmowe żłobki i przedszkola zamiast np 500+

 14. Polska to bogaty kraj 500 plus stanowi 1/3 najniższej krajowej. W Niemczech podobne świadczenie to ok 1/10 najniższej z dobrze nam się powodzi a w sklepach ten sam kosz zakupów coraz drozszy

 15. Wszelkie rozdawnictwo pod szyldem pomocy najuboższym jest tylko psuciem ludzi . Ludzie powinni po prostu lepiej zarabiać, to wtedy spokojnie utrzymają swoją rodzinę. Bo przecież wszyscy doskonale wiedzą , że ceny mamy takie jak na zachodzie a zarobki 3-4 razy niższe…

 16. Brak pomocy socjalnej to średniowiecze.
  W krajach wysoko rozwiniętych te programy z powodzeniem działają. Wędki też mamy.
  Teraz trzeba się zastanowić jak ściągnąć do Polski naszych rodaków, którzy mają na pewno bogate doświadczenia. To jest teraz ważne.

 17. Obiecuję że na 6 Króli zwiększ o kolejne 500 zł pomoc na dzieci

 18. 500 powinni brać tylko ci co pracują i podatki bo najwięcej biorą nieroby którzy nie pobrudzili sobie rąk pracą.

 19. Hela nie ubliżaj. Już była taka Agata, co wszędzie pijane matki widziała. Byłam w tym samym miejscu morskim i wszędzie trzezwe

Dodaj komentarz