Czy jesteśmy uczciwi?

11:50

30 października 2017

Marek Poniedziałek

kierownik redakcji publicystyki
m.poniedzialek@zachod.pl
tel. +48 68 455 55 11

„Pierwszy milion trzeba ukraść”, „kto kombinuje ten ma”, „uczciwą pracą nie można się dorobić” itd. itp. Te obiegowe opinie na temat uczciwości, czy raczej korzyści z nieuczciwości, wciąż krążą wśród Polaków oddziałując na nasze życie i oceny.

Z drugiej strony, Polacy to ludzie pracowici, na co wskazują badania, wg których 95 proc. Polaków mówi, że warto być pracowitym, ale również opinie pracodawców z innych państw, w których pracują nasi rodacy.

Skąd biorą się wśród nas przekonania, że „uczciwa praca nie popłaca” a majątek najłatwiej zdobywać nieuczciwie? Co dla Państwa dziś słowo uczciwość oznacza w praktyce? Czy w ostatnich latach praktyka w tym zakresie, w Państwa ocenie, zmienia się w Polsce na lepsze, czy może wręcz przeciwnie? Jak oceniają Państwo uczciwość w poszczególnych grupach zawodowych?

Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462.

9 myśli na temat “Czy jesteśmy uczciwi?”

  1. Dzień dobry
    Ci, którzy wszystkich posądzają o złodziejstwo i nieuczciwość, szczególnie w stosunku do osób pełniących publiczne funkcje z reguły sami tak postępują. Złodziejstwo i kombinatorstwo powinno być tępione z mocy prawa, bez względu na to, jakie kto pełni funkcje.

  2. W naszym kraju nie ma mowy o uczciwości , przykładem jest jak się traktuje dobrego pracownika na budowie to raz… uczciwy pracownik nie może w tym kraju upomnieć się o umowę legalną bo zaraz jest wrogiem … niektórzy już pseudo pracodawcy robią coś takiego ,że nie płacą w całości wynagrodzenia , po to żeby przytrzymać dobrego pracownika i jak to mówią jak się nie podoba to ja nie trzymam na siłę itd.Jedno jeszcze mi się nie podoba u ogólnie prywaciarzy że trzeba robić w akordzie na ich kolegów …. Ponowie pracodawcy bez obrazy … pracując na godzinę nie znaczy że wszyscy w rozumieniu tego stoją i nabijają sobie godziny.bynajmniej ja do takich się nie zaliczam.

  3. Za komuny brali mało ,tak żeby było na dzisiaj. Teraz biorą na pokolenia. Za komuny nie bylo miliarderów teraz Polak kupuje najdroższy dom w europie wydrążony w szwajcarskich alpach. Wszyscy politycy się z nim przyjaznili od początku 3-ej RP. Dzisiaj władza to kasa i to nie tylko ta za pracę.

  4. Ikona oPOzycji prezydent Adamowicz i jego zeznania podatkowe, których rozpiętość wynosi co do aktywów kilkaset tysięcy zlotych!!?…to przepraszam w jakim kraju żyjemy???!…mafijnym!?

  5. Sędziowie też nie płacą żadnych składek i mają ogromne uposażenia.

  6. Najbardziej uczciwy jest chyba Petru.Mlody wiek i majątek kilka milionów złotych -to bardzo zdolny uczeń Balcerowicza … bardzo

Dodaj komentarz