Brakuje rąk do pracy. Jak temu zaradzić?

11:57

12 września 2017

Daniel Rutkowski

Dziennikarz Radia Gorzów.

Niskie bezrobocie i tzw. rynek pracownika sprawia, że samorządy stają w obliczu nierozstrzyganych konkurów na prowadzenie robót. Są pieniądze, są wszystkie pozwolenia, ale nie ma firm, które inwestycje chciałby zrealizować.

Stanęliśmy w obliczu braku wykonawców – mówią samorządowcy. W Krośnie Odrzańskim już trzykrotnie ogłaszany był przetarg na rewitalizację tzw. dolnego miasta i trzykrotnie nikt się nie zgłosił. Podobnie nie było chętnych firm do wymiany instalacji elektrycznej w Szkole Podstawowej nr 2. Nie ma też chętnych na remonty ulic. W Gorzowie dwa boiska treningowe mają się do końca roku pojawić na terenie stadionu przy ulicy Olimpijskiej. Stanie się tak pod warunkiem, że znajdzie się chętny wykonawca. Na razie miasto ogłoszonego przetargu nie mogło rozstrzygnąć, bo oferenci podawali zbyt duże sumy na zrealizowanie inwestycji.

Wykonawcy inwestycji, przedsiębiorcy tłumaczą tymczasem, że brakuje im rąk do pracy. Jak rozwiązać ten problem? Czy szykuje się nam paraliż inwestycyjny w regionie, ale i w kraju? Zapraszam do dyskusji: 68 324 22 55 lub 801 327 462.

10 myśli na temat “Brakuje rąk do pracy. Jak temu zaradzić?”

 1. Problem to wysokie koszty pracy, oraz pozwolenia na przejęcie wielu gałęzi przemysłu i handlu przez kapitał zagraniczny. Do tego za wysokie podatki pozostałe.
  Gdyby produkty, opłaty, kredyty były tańsze pensja 2000 na rękę, mogła by starczyć na fajne życie,
  A my mamy:
  – podatek VAT 23%, choć Unia dopuszcza aby mógł być w wysokości 15%
  – W Niemczech oprocentowanie kredytu to 7% w Polsce 17%.

 2. W Polsce są bardzo wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Za dużo biurokracji w związku z rozpoczęciem inwestycji, ciągle jakieś kontrole skarbowe, z sanepidu itp. Na zachodzie tego nie ma. W związku z tym, że utrzymanie pracownika jest dość drogie to pracodawca nie zawsze ma możliwość zapłacić mu godziwej pensji, a co za tym idzie traci takiego pracownika. Oprócz tego, jest za mało fachowców, przez to, że przez pewien czas nie było szkół zawodowych tylko każdy do ogólniaka.

 3. Urzędnicy cieszyli się , że oszczędzają na inwestycjach, dzięki temu, że firmy biją się na przetargach oferując tragicznie niskie ceny. Przez takie działania dochodzi do absurdu, że różnica między kosztorysami inwestorskimi i wykonawczymi jest nawet dwukrotna. Jak w takim przypadku godnie płacić pracownikowi, jeśli zysk jest minimalny. W takim Gubinie nikt nie będzie pracował za minimalną pensję gdy obok w niemieckim Guben dostanie 1500 EUR-o na rękę. Urzędnik zarabia kilka tysięcy złotych miesięcznie, a robotnik 1600,00zł. Gdyby były realne zarobki, to nie byłoby emigracji zarobkowej i nie brakowałoby rąk do pracy.

 4. Brakuje rąk do pracy. Jak temu zaradzić? Drodzy pracodawcy ogłaszacie się w gazetach , w internecie itd. Narzekacie na koszty zatrudnienia , Chcecie przeważnie aby w akordzie robić , dla was to jest wygodne , a na godzinę to wy myślicie że człowiek stoi i nie robi , no ludzie nie wszyscy są tacy.druga sprawa stawiacie wysokie progi w przyjęciu się do was , nie wszyscy wszystko umieją robić, trzeba gdzieś zacząć i się nauczyć … dobrze o tym wiecie!!!!!!!!! wy też musieliście zacząć od zera !!! A jeśli szukacie fachowców to już dawno wyjechali do rajchu do Niemiec lub innych krajów gdzie lepiej płacą i dbają o pracownika fizycznego , ale nie wszyscy mają tez szansę na wyjazd itd.
  Panowie pracodawcy nie dbacie o dobrych pracowników co się starają pracować sumiennie .Przykład z budownictwa w Polsce

 5. Oczywistym jest ,że za małe zarobki Polaków w przedsiębiorstwach odpowiada państwo ,óre nas ciemięży okradając wciąż w dziesiątkach podatków w tym tym najbardziej złodziejskim podatkiem dochodowym!

 6. W których urzędach zarabia się po kilka tysiecy zł?
  Z wielu urzędów uciekają młodzi, zdolni i kompetentni właśnie ze względu na pieniądze.

 7. Pozdrawiam najlepszego mistrza w fachu mechaniki samochodowej z Zielonej Góry pana Stanisława Bartlewskiego z PBO

 8. Wiec im miej państwa z ich darmozjadami urzędniczymi tym lepiej dla pracownika robotnika uczciwego polskiego!

 9. WALDEK Z ŻAGANIA BREDZI. NIC NIE ROZUMIE A KRYTYKUJE. CZŁOWIEKU POWIEM TOBIE SŁOWAMI PROF. KAROLA MODZELEWSKIEGO, KTÓRE SKIEROWAŁ DO RED. JACKA ŻAKOWSKIEGO. CZŁOWIEKU DO PSYCHIATRY NIE DO OTWARTEGO MIKROFONU. GOŚĆ POWIEDZIAŁ DOBRZE. CO ZROBIŁEŚ DLA POLSKI?.

Dodaj komentarz