Posłuchaj*** „Zaduszki wileńskie”- reportaż Cezarego Galka

13:00

31 października 2017

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji reportażu   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

Jest to opowieść o losach Polaków pogrzebanych na kresowych cmentarzach wciąż jednak zadziwiająco żywych we wspomnieniach, piosenkach, zdjęciach i rodzinnych pamiątkach. 

Cmentarz komunalny w Świebodzinie. Pod Pomnikiem Nekropolii Kresowych (fotografia Pana Piotra Węcławskiego) spotykam grupę osób związanych pochodzeniem i emocjami z Wilnem. Monument powstał dzięki Ludwikowi Zalewskiemu, pierwszemu prezesowi Świebodzińskiego Związku Kresowian. Dowiaduję się, że monument wzorowany jest na sławnym pomniku Trzech Krzyży w Wilnie autorstwa Antoniego Wiwulskiego. Na 20 granitowych tablicach wyrytych jest ponad 400 nazw miejscowości (nie tylko kresowych) znaczonych grobami rodaków. Po tej lekcji historii wraz z Panem Ludwikiem i jego znajomymi jedziemy do miejscowości Strychy, gdzie w gościnnym domu pochodzącego z Wilna Jurka Garniewicza przy kindziuku, grubej słoninie, akordeonie i w dobrym towarzystwie będziemy przywracać do życia czasy, które odchodzą w zapomnienie. Sześć kresowych rodzinnych losów, wspomnienia, anegdoty i wileńskie piosenki stworzyły niezapomniany klimat pełen emocji i refleksji. To nie tylko opowieść o czasach minionych, ale też świadomość korzeni i ich konsekwencji wybiegających w przyszłość.

Posłuchaj reportażu.

W audycji udział wzięli: Teresa Podlipska, Zofia Piątkowska, Ludwik Zalewski, Wacław Kondrakiewicz, Kazimierz Gancewski oraz gospodarz Jerzy Garniewicz.

Podczas nagrań do reportażu

Z archiwum domowego Ludwika Zalewskiego

Z archiwum domowego Kazimierza Gancewskiego

Z archiwum domowego Wacława Kondrakiewicza

Fot.1: Ślubne zdjęcie  mego dziadka Pawła K. i Babci  Marii w St. Petersburgu w 1905 r.

Fot.2: 1942 r.  dziadek Paweł nad grobem najmłodszej córki Broni, zmarłej w zimie po operacji – podano jej na korytarzu w szpitalu wodę bezmyślnie w czasie wojny.

Fot 3: Moja mama Józefa z bratem męża  Piotrem w 1940 r.  na tle Ostrej Bramy, była modlić się o szczęśliwy poród mej starszej siostry…

Fot.4: Pogrzeb Broni 1942 r.

Fot: 5 1932 r. dziadek z dziećmi ( mój Tato  w mundurze na przepustce z wojska w Wilnie), w kapeluszu siostra Dziadka z Lublina, obok jego Teściowa, pozostali to także dzieci dziadka, żona zmarła młodo w 1927r.

Fot.6: Odszukany przeze mnie  w 2014 r. dzięki pomocy kuzynów grób dziadka babci i ich córki.

Jedna myśl na temat “Posłuchaj*** „Zaduszki wileńskie”- reportaż Cezarego Galka”

 1. Zapraszam słuchaczy tego nostalgicznego, jak aura Zaduszek wymaga , reportażu na stronę internetową Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Świebodzin , które założyliśmy 24 lutego 2017 r zainspirowani w części także tym nagraniem.
  Celem, który postawiliśmy sobie do zrealizowania jest kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej , którą chcemy utworzyć wykorzystując obraz z wizerunkiem Kresowej Madonny 4. narodów, namalowany w 45 r przez ekspatrianta z Wilna Ludwika Maciszewskiego!
  Wiele lat ubogacał swą świętą aurą ołtarz w naszym najstarszym kościele p.w. Św. Michała Archanioła ! Chrzciliśmy się w jego blasku i odchodziliśmy na wieczny spoczynek. Obecnie, w nowej ramie ufundowanej przez sołtysa Przełaz Ryszarda Władkowskiego, czeka na godne miejsce w należnej mu kaplicy !!!
  We wczorajszej kweście , podczas której Pan Cezary Galek łączył się z nami telefonicznej uzbieraliśmy uzbieraliśmy na realizację projektu 3,771,85 zł .Wyniki ogłosił na YT uroczyście kuzyn Czesława Niemena, nasz członek-założyciel i Sekretarz Jerzy Wydrzycki pod linkiem :
  https://www.youtube.com/watch?v=GdBRuy-iJmw&feature=youtu.be
  Zapraszam raz jeszcze po szczegóły, na stronę Fejsbukową, administrowaną przez Wacka Kondrakiewicza : https://www.facebook.com/swiebodzinskiewilniuki/

Dodaj komentarz