Premiera*** „Teatr nieprowincjonalny”- reportaż Izabeli Patek w niedzielę po g. 9.00

09:15

3 marca 2017

Izabela Patek

Reportażystka, dziennikarka działu kultury i gorzowskiej redakcji Radia Zachód Tel. 95 720 47 91.

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji reportażu   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

W tym roku przypada dwudziesta rocznica śmierci Ireny Byrskiej, a także trzydzieści lat od chwili , gdy pożegnaliśmy Tadeusza Byrskiego.

Wraz z mężem Tadeuszem byli wybitnymi twórcami polskiego teatru: reżyserami, aktorami i pedagogami. Ukończyła Szkołę Dramatyczną przy Konserwatorium Warszawskim i  była uczennicą Aleksandra Zelwerowicza. Tadeusz Byrski był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył historię. Studiował także w Instytucie Reduty pod kierunkiem Juliusza Osterwy. Tam też zadebiutował jako aktor w 1925 roku. Dość wcześnie, w 1927 roku, nawiązał współpracę z radiem wileńskim, a dziesięć lat później został głównym reżyserem teatru Polskiego Radia w Warszawie.

Szczególnie cenne jest ich zainteresowanie tzw. teatralną prowincją, która w ich wydaniu była miejscem szczególnym. Ich teatr tam tworzony był ambitny, budowany na klasycznej dramaturgii. Pracowali więc w wielu miastach: Toruniu, Opolu, Radomiu, Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu ale największym sentymentem darzyli teatry w Gorzowie i Kielcach. Ich działalność przyciągała ciekawych ludzi. Wystarczy wspomnieć wieloletnią przyjaźń z Czesławem Miłoszem, Jerzy Grotowskim czy Witoldem Lutosławskim. Korespondowali też z Witoldem Gombrowiczem czy Albertem Camusem.

Korespondencja i dokumenty państwa Byrskich zostały przekazane do Biblioteki Głównej Akademii imienia Jakuba z Paradyża i są źródłem wiedzy na temat historii polskiego teatru, dziełach ich życia i dziejach rodziny Byrskich.

Zdjęcia i dokumenty ze zbiorów Biblioteki Głównej Akademii imienia Jakuba z Paradyża, a także z archiwum Teatru imienia Juliusza Osterwy w Gorzowie.

 

Dodaj komentarz