Posłuchaj*** „Pani Wiesława ciągle pamięta…”- reportaż Cezarego Galka

00:20

25 listopada 2017

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji kultury   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

 

Pani Wiesława Zaidlewicz ma dziś 93 lata i wiele ciągle jeszcze gorących wspomnień.

Jako młoda dziewczyna była sanitariuszką w jednym z powstańczych szpitali prowadzonych przez chirurga dr Józefa Granatowicza. Przedtem jako łączniczka AK w Warszawie i rodzinnym Brwinowie działała w konspiracji. W 2003 roku już jako honorowy porucznik jej godność przez Siły Zbrojne RP została  podniesiona do rangi kapitana.

Do Świebodzina z nakazem pracy w ręku przyjechała po studiach na początku lat pięćdziesiątych. Jako świeżo upieczona dentystka wrosła w to miasto, choć pamięć dawnego życia w podwarszawskim Brwinowie wycisnęła na niej wyraźne piętno.

Chce swoją historię przekazać innym, dlatego niedawno wraz z koleżanka Panią Krystyną Perepeczo pojawiła się w Świebodzińskim Domu Kultury na prezentacji  reportażu o Panu Aleksandrze Dziedzicu, czyli o powstańcu Strzelcu Rysiu. Dwa tygodnie temu podczas niedzielnej audycji telefonicznie zabrała na antenie głos, który poruszył niejednego słuchacza Radia Zachód. Obiecałem wtedy, że niezwłocznie odwiedzę Panią Wiesię  w  jej domu w Świebodzinie z mikrofonem. Słowa dotrzymałem, a to, co z tego wynikło, stało się tematem tego reportażu. Tak temat rodzi temat.

Posłuchaj audycji.

Z rodzinnego albumu (wczoraj i dziś)

Jedna myśl na temat “Posłuchaj*** „Pani Wiesława ciągle pamięta…”- reportaż Cezarego Galka”

  1. Piekny reportarz ,Warto przedstawiac takich ludzi poniewaz sa bardzo wartosciowi ,Dzis takie osobowosc to rzadkosc ,Szacunek dla Pani Bochaterki reportarzu i dla pana Reportea Dziekuje

Dodaj komentarz