Posłuchaj*** „Co Pan Jan robi jesienią?”- reportaż Cezarego Galka

08:00

28 października 2017

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji reportażu   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

Jego pasją i zawodową specjalizacją są… nietoperze.

Dr Jan Cichocki jest pracownikiem naukowym w Katedrze Zoologii na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Specjalizuje się w ekologii ssaków. Lata obserwacji i częstego przebywania w towarzystwie tych latających  ssaków motywują do wyjaśniania ich tajemnic, a jest ich wiele, podobnie jak stereotypów, którymi operujemy na co dzień. Powszechny jest pogląd, że z upodobaniem wkręcają się we włosy i roznoszą wściekliznę. Są tajemnicze, ale ważne dla wielu ekosystemów i samego człowieka.

Naukowiec pochodzi z Zakopanego, ale od kilkunastu lat dzięki nietoperzom związany jest z Zieloną Górą. Swoje zainteresowania naukowe dzieli z żoną dr Agnieszką Ważną, biologiem z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tworzą rodzinę,  w której trudno jest oddzielić naukową pracę zawodową od życia prywatnego.

Z Panem Janem udamy się do podziemnego rezerwatu  „Nietoperek”-  jednego z najważniejszych i największych miejsc w tej części Europy, w którym hibernują polskie i niemieckie nietoperze. Poznamy ich życie, a nasz przewodnik podzieli się z nami swoją pasją.

Posłuchaj reportażu.

Moja pasja- nietoperze.

Posłuchaj odgłosów lokacyjnych nietoperzy (nagrał Tomasz Gottfried).

Rodzinne badania w Tatrach.

Dodaj komentarz