PREMIERA*** „Z ojca na syna”- opowieść o wartościach przekazywanych.

11:31

17 września 2010

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji reportażu   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

Marcin Zieliński jest grawerem. W swojej szklanej manufakturze kultywuje tradycje wielkich mistrzów tego fachu, ale również te, które przejął od swojego ojca. Na sąsiednim warsztacie pracuje jego 12-letni syn Wojtek. Ten warsztat Marcin w dostał od ojca na swoje 16-ste urodziny.Rodzina Zielińskich jest przykładem odradzającej się w Polsce rzemieślniczych tradycji. Wartości kultywowane przez pokolenia wpisują się świetnie w formułę trwających właśnie Europejskich Dni Dziedzictwa, których głównym celem jest promowanie dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku w ramach dni można również odwiedzić pracownię Zielińskich w Piechowicach.

Autor- Cezary Galek.

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2010/09/rep.mp3|titles=Reportaz-„Z ojca na syna”] [audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2010/09/reportaz-wypowiedzisluchaczy.mp3|titles=REPORTAŻ-WYPOWIEDZI SŁUCHACZY]

 

Emisja reportażu- niedziela (19.09.2010) g.9.05.

Dodaj komentarz