Premiera*** „Każdy swój krzyż nosi…” reportaż Cezarego Galka

11:03

28 czerwca 2012

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji kultury   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

Przed kościołem w lubuskiej miejscowości Niedźwiedź stanie już niebawem jedyny w swoim rodzaju krzyż. Bogato rzeźbiony, na styl ludowy z symboliką nawiązującą do motywów miejscowych i wartości uniwersalnych. Artysta wieczorami „pieści” swoje dzieło, nadając mu końcowy kształt. Jest jednym z uczestników odbywających się tu od lat plenerów rzeźbiarskich towarzyszących zawodom drwali. Do Polski przyjeżdża z Białorusi w poszukiwaniu pracy, nowych życiowych wyzwań, przyjaźni i przyjaciół, z sympatii do kraju, który jest jego oknem na świat.

Włodzimierz Czykwin pochodzi z miejscowości Kobryń. Ponieważ mieszka w Puszczy Białowieskiej od dziecka rzeźbił coś w drewnie scyzorykiem, potem dłutem. Zaczął interesować się drewnem, bo wyrósł w lesie – ceni więc to tworzywo i ma szacunek dla tradycji swojej i innych. Ukończył Uniwersytet Pedagogiczny w Witebsku. Został nauczycielem rzemiosła w Brześciu nad Bugiem. Obecnie ma swoją własną pracownię. Jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Kultury Kraju,  które w znacznej mierze zajmuje się  odnajdywaniem zaginionego rzemiosła. Między innymi z tego powodu od około 20 lat przyjeżdża do Polski.

Premiera-1.07.2012 (niedziela) po 9.00.

Posłuchaj reportażu.[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/06/02-kazdy-swoj-krzyz-nosi.mp3|titles=Każdy swój krzyż nosi]

Fotografie- Sławomir Bąk

3 myśli na temat “Premiera*** „Każdy swój krzyż nosi…” reportaż Cezarego Galka”

  1. Świetny reportaż: ciekawy bohater, świetnie zmontowane, w ogóle fajny temat.

Dodaj komentarz