Posłuchaj*** „Pomnik Historii”- kościółek w Klępsku i ludzie z nim związani oraz uroczystość nadania godności w reportażu Cezarego Galka

23:20

5 maja 2017

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji reportażu   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

15 marca w Warszawie Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wpisał na listę Pomników Historii kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku. W sobotę 6 maja odbyła się uroczystość oficjalnego nadania  statusu i spotkanie ludzi, którzy do tego faktu się przyczynili.

Szachulcowy kościół w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny zwany jest perłą architektury drewnianej. To unikatowy przykład sztuki sakralnej, gdzie istnieją zgodnie obok siebie (zaklęte w polichromiach, rzeźbach i elementach wystroju) katolicyzm i wiara ewangelicka. Jak przed wiekami przyciąga ludzi zafascynowanych tym miejscem i dlatego  gotowych zostawić tu swój ślad. W części pierwszej reportażu bazującej na wcześniejszych nagraniach wystąpili proboszcz parafii ks. Olgierd Banaś, opiekunka świątyni i przewodniczka Weronika Skupińska, organmistrz Adam Olejnik i inni zaangażowani w codzienne funkcjonowanie tego niezwykłego miejsca. Część II reportażu  powstała podczas uroczystości w Klępsku i jest naturalnym zwieńczeniem wcześniej już podejmowanego tematu. Wystąpili w niej  m.in biskup diecezjalny Tadeusz Lityński i wojewoda lubuski Władysław Dajczakoraz młody lubuski organista Michał Kocot.

Historia kościółka jest bardzo ciekawa. Powstanie budowli sięga XIV wielu. Jako siedziba parafii katolickiej świątynia funkcjonowała przez blisko dwa stulecia. Po reformacji w 1576 roku drewniany kościółek przejęli ewangelicy, do późnogotyckiego ołtarza i innych elementów wystroju wnętrza dodając między innymi wspaniałe polichromie o tematyce zaczerpniętej ze Starego i Nowego Testamentu. Ponownie świątynia w Klępsku została poświęcona dla potrzeb rytu rzymskokatolickiego w 1945 roku jako kościół filialny parafii Łęgowo Sulechowskie. Zatem przykład ten udowadnia, że  tolerowanie różnic wyznaniowych przed wiekami było możliwe, możliwe więc jest tym bardziej teraz. Kościółek jest skarbem architektury drewnianej, którego nie da się porównać do żadnego innego na terenie całej Europy.

Podczas uroczystości ogłoszenia godności.

Ksiądz proboszcz Olgierd Banaś – historycznie

Organmistrz Adam Olejnik – muzycznie

Przewodniczka i opiekunka obiektu Weronika Skupińska – o swoim niezwykłym świecie…

2 myśli na temat “Posłuchaj*** „Pomnik Historii”- kościółek w Klępsku i ludzie z nim związani oraz uroczystość nadania godności w reportażu Cezarego Galka”

  1. wiele jest cudownych zabytków w Polsce, ale tylko Klępsk jest „jednym” zabytkiem – od początku początku do końca przemyślany i wykonany jako jedna całość CUDO!!!!

Dodaj komentarz