Posłuchaj*** „ Zobaczyć i zapamiętać…”-  reportaż Cezarego Galka

19:15

9 listopada 2017

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji kultury   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

Losy bohatera reportażu, które przedstawiliśmy na antenie RZ stały się jednym z tematów tegorocznej edycji Tygodnia Patriotycznego w Świebodzinie.

Jest on zorganizowany po raz 6 przez harcmistrza Marka Wojdana staraniem miejscowych środowisk wspieranych m.in. przez Wojsko Polskie. Obok konkursu wiedzy historycznej, gry miejskiej i licznych spotkań oraz prezentacji reportażu „Pamiętnik z powstania strzelca Rysia” (mojego autorstwa) w obecności bohatera audycji dziś 89-letniego Pana Aleksandra Dziedzica, centralnym punktem imprezy była inscenizacja historyczna ukazująca fragment Powstania Warszawskiego widziany z perspektywy powstańczej barykady. W obrębie miejskiej fosy w obecności mieszańców miasta, gości i wspomnianego bohatera historia ożyła. W oczach Pana Aleksandra i nie tylko pojawiły się łzy.

W audycji poznamy okoliczności realizacji tego wyjątkowego projektu w relacji wielu osób społecznie zaangażowanych w jego powstanie. W inscenizacji obok harcerzy i ich rodziców wystąpili też miłośnicy historii nie tylko ze Świebodzina. Każdy miał swoją motywację i emocje, a tych w trakcie nie brakowało.

Posłuchaj reportażu.

Podczas inscenizacji… (foto Kamil Hypki)

 

Dodaj komentarz