Droga Romo

13:13

16 listopada 2014

Izabela Patek

Reportażystka, dziennikarka działu kultury i gorzowskiej redakcji Radia Zachód Tel. 95 720 47 91.

Kraków, lata 50-te XX wieku. Nastoletnia Roma wchodzi w dorosłe życie. Pozostawiona przez matkę, która musiała wyjechać z kraju, bez kontaktu z doświadczoną osobą, która w trudnych życiowych sytuacjach służyłaby radą i pomocą, młoda dziewczyna wpada we wszelkie pułapki swojego wieku. Środowisko artystów, w którym zaczyna się obracać, jest fascynujące, ale i przynosi wiele niebezpieczeństw.

„Droga Romo” to wzruszająca opowieść popularnej pisarki, dzięki której czytelniczki jeszcze bardziej ją pokochają i lepiej zrozumieją jej życiowe wybory.

Chciałam opowiedzieć o „wibrowaniu kobiecości”, które zaczyna się w nas, w duszy, w ciele, w umyśle – kiedy mamy 16-18 lat – i potem nie opuszcza nas już przez całe życie.

Ale ta książka mówi też o alkoholizmie, aborcji, uzależnieniu od …mężczyzny. Mówi o trudnym kobiecym losie – o jego pierwszym uderzeniu – wtedy kiedy jesteśmy najsłabsze, niedoświadczone – po prostu młode. Zresztą na to, co nas spotyka w tzw. „dorosłym życiu”, zawsze jesteśmy za młode i zbyt niedoświadczone.

Pisząc tę książkę, przypomniałam sobie sonety Szekspira – w których jest delikatny i piękny dialog młodości z dojrzałością. Ja napisałam to prozą. Próbowałam porozmawiać ze sobą – tą z przed lat. Roma dzisiejsza, dojrzała – przygląda się swojemu życiu i próbuje odnaleźć siebie z tamtych czasów. Bo przecież za wszystkie błędy, które popełniała 18-letnia Roma, płaci teraz Roma dzisiejsza. Ale może dzięki pisaniu tej książki, nauczyłam się tamtej niedoświadczonej dziewczynie przebaczać – przebaczać sobie. Bo może najtrudniejszą sztuką w życiu, proszę Państwa, jest umieć samemu sobie wybaczyć.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Roma Ligocka

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

O książce Izabela Patek rozmawia z Beatą Patrycją Klary, poetką i recenzentką.

 

Dodaj komentarz