Cięcie. Opowieść o chirurgii

13:40

16 lutego 2011

Izabela Patek

Reportażystka, dziennikarka działu kultury i gorzowskiej redakcji Radia Zachód Tel. 95 720 47 91.

„Cięcie. Opowieść o chirurgii” Gabriel Weston opowiada o dramatycznych operacjach, które przeprowadziła autorka, i o jej drodze do zawodu – od pierwszych wizyt w prosektorium do walki o pozycję, którą kobieta musi stoczyć w zdominowanej przez mężczyzn typu medycznej hierarchii.

Co czuje chirurg, gdy wykonuje cięcie, które może zdecydować o ludzkim życiu? Jakie rozterki przeżywa lekarz, który zakochał się w pacjencie i otrzymuje zaproszenie do (szpitalnego!) łóżka? Jak się zachować, gdy niekompetencja przełożonego może doprowadzić do śmierci pacjenta? Ile sił trzeba, aby powiedzieć dwudziestolatkowi, że zostało mu kilka dni życia? W „Cięciu” brytyjska chirurg Gabriel Weston przedstawia zarówno mrożące krew w żyłach opowieści z sali operacyjnej, jak i codzienne życie lekarza. Podobnie jak „Komplikacje” Atula Gawande czy serial „Chirurdzy” książka Weston pozwala spojrzeć na szpital i to, co się w nim dzieje, z perspektywy personelu. „Cięcie” w szczery sposób opisuje blaski i cienie życia chirurga.

O książce Gabriel Weston „Cięcie. Opowieść o chirurgii” Izabela Patek rozmawia z Beatą Klary – poetką i recenzentką.

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2011/02/16-ciecie-opowiesc-o-chirurgii.mp3|titles= O książce „Cięcie – opowieść o chirurgii” Izabela Patek rozmawia z Beatą Klary]

Książka ukazała się nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak” z Krakowa.

Dodaj komentarz