XXII Biesiada w Bytomiu Odrzańskim

13:40

15 sierpnia 2016

Janina Wilga

Współpracownik audycji „Donata swojskie klimaty” oraz „Ziemia i pieśń”
Kontakt: tel. 0-694308570 ; e-mail: ja.wi@op.pl

Jak co roku zespół „Wierzbniczanki” zaprosił do wzięcia udziału w XXII Biesiadzie Zespołów Ludowych i Grup Śpiewaczych zaprzyjaźnione zespoły.
Organizatorzy biesiady starają się, aby co roku ktoś inny zaprezentował się bytomskiej publiczności. To dobry sposób, aby bytomianie poznali szerokie spektrum kultury ludowej.
Tradycyjnie wszystkie zespoły zgromadziły się przy grobie Celiny Domagały, długoletniej kierowniczki zespołu „Wierzbniczanki”. Po paru chwilach zadumy i wspomnień, wesołym i rozśpiewanym korowodem udano się na bytomski rynek.
Na scenie zaprezentowały się zespoły: „Gromadka z Kapelą Tadka” z Kostrzyna nad Odrą, „Jarzębinki” z Otynia, „Karolinki” z Grabika, „Koniczynka” z Kożuchowa i oczywiście gospodarze, „Wierzbniczanki”. Niestety nie dotarł zespół „Nary-Doro” z Siedliska. Koncert prowadzili: Aleksandra Łomska i Donat Linkowski.
Podczas koncertu nie zabrakło miłych akcentów. „Wierzbniczanki” przekazały burmistrzowi, Jackowi Sauterowi, zdobytą na tegorocznym festiwalu w Kamieniu Pomorskim statuetkę. Były też kwiaty, życzenia i sto lat dla Eweliny Gałąszczak, świętującej 35-lecie swojej pracy artystycznej.
Biesiadę zakończyła zabawa na bytomskim rynku. Pogoda i humor dopisały, i mam nadzieję, że bytomski kot nie napracował się tej nocy, odprowadzając uczestników zabawy do domu.

Dodaj komentarz