VI Wojewódzki Przegląd Piosenki i Pieśni Religijnej, Angelana 2012

21:07

1 lipca 2012

Janina Wilga

Współpracownik audycji „Donata swojskie klimaty” oraz „Ziemia i pieśń”
Kontakt: tel. 0-694308570 ; e-mail: ja.wi@op.pl

30 czerwca w Olbrachtowie, gmina Żary, spotkały się zespoły mające w swoim repertuarze piosenki i pieśni religijne.
Organizatorem VI Przeglądu było Starostwo Powiatowe w Żarach, Rada Sołecka wsi Olbrachtów, KGW Olbrachtów, Parafia Olbrachtów, Gmina Żary i MDK Żary.
Celem Przeglądu jest popularyzacja pieśni o tematyce religijnej, propagowanie wartości chrześcijańskich, rozwijanie kultury muzycznej, integracja środowisk lokalnych oraz promowanie aktywności twórczej wśród środowisk wiejskich.
Warunkiem uczestnictwa w Przeglądzie było wykonanie co najmniej jednego utworu o charakterze religijnym.
Przegląd rozpoczęła msza św. polowa, a po mszy na scenie zaprezentowały się 22 zespoły z terenu województwa lubuskiego: chór parafialny „Con Anima” z Żar, „Jutrzenka” z Olbrachtowa, „Złoty Kłos” z Marszowa, „Złoty Wiek” z Żar, „Bieniowianki” z Bieniowa, dziecięcy zespół wokalny z Otynia, „Szyszynianki” z Biedrzychowic, „Wrzosy” z Siecieborzyc, „Jarzębinki” z Otynia, „Karolinki” z Grabika, „Siódemka” z Bieniowa, „Dolina Nowego Sołońca” (dzieci) ze Złotnika, „Pod Różą” z Żagania, „Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych, „Wichowianki” z Wichowa, „Łazowianki” z Łazu, „Wrzos” z Mirostowic Dolnych, „Nietkowianki” z Nietkowa, „Dębinianki” z Dębinki, „Fryderyki” z Nowej Jabłony i „Krokus” z Lipnej. Koncert konkursowy prowadziła Justyna Lichwiarz.
Uczestników przeglądu oceniało jury w składzie: Piotr Bochenek – przewodniczący, Barbara Milczarek, Anna Ślawska i Mariusz Sadowski. Jury przy ocenie kierowało się następującymi kryteriami :
– poprawność muzyczno-wokalna
– interpretacja pieśni
– wielogłosowość
– ogólny wyraz artystyczny
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników postanowiono przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
w kategorii zespołów dziecięcych:
nagród nie przyznano
wyróżnienia otrzymały:
zespół wokalny z Otynia i „Dolina Nowego Sołońca” ze Złotnika
w kategorii zespoły ludowe:
I miejsce – „Pod Różą” z Żagania
II miejsce ex aequo – „Nietkowianki” z Nietkowa i „Wichowianki” z Wichowa
III miejsce – „Złoty Wiek” z Żar
wyróżnienia otrzymały:
„Con Anima” z Żar
„Margaretki” z Przewozu
„Wrzos” z Mirostowic Dolnych
Nagroda specjalna dla najlepszego akordeonisty – akordeon ufundowany przez firmę Kronopol S.A. – przypadła w udziale Jerzemu Drzewieckiemu.
Gospodarze przeglądu przygotowali kilka atrakcji dla przybyłych gości : można było pojeździć na koniach, odbyć przejażdżkę bryczką, zmierzyć cukier i ciśnienie czy skosztować specjałów przygotowanych przez gospodynie z Olbrachtowa. W sprzedaży były także cegiełki na remont kościoła w Olbrachtowie. Wśród kupujących cegiełki rozlosowano nagrody rzeczowe.

5 myśli na temat “VI Wojewódzki Przegląd Piosenki i Pieśni Religijnej, Angelana 2012”

  1. Dziękuje za wspaniały festiwal w Olbrachtowie Angelana 2012 atmosfera niezapomniana a pierogi , kopytka ,gołąbki przygotowane przez panie z Olbrachtowa to niebo w ustach .Dziękuje i serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników festiwalu.

  2. PIEROGI ,KOPYTKA , GOŁĄBKI – WYDAJE MI SIĘ ŻE TO PRZYGOTOWAŁY PANIE PRACUJĄCE W OŚRODKU DLA DZIECI Z WADAMI SŁUCHU I MOWY W ŻARACH „KUCHNIA” BYŁY NAPRAWDĘ WSPANIAŁE ,

  3. Dziękuje tym którzy chcą nas słuchać tj. zespół Pod Różą i lubią nasze piosenki tworzone przez nas śpiewaliśmy na festiwalu w Olbrachtowie mamy zaproszenie na Dożynki Wojewódzkie do Szprotawy 9 września. Specjalnie dla pana Edzia naszego fana zaśpiewamy ; Cieniu mój ”. Dziękuje i pozdrawiam.

  4. Wspaniałe są Wasze piosenki , chętnie słuchamy na YOU TUBE ,teksty również są ładne ,pozdrawiamy wszystkich z zespołu . Dużo się od Was można nauczyć , my jesteśmy zespołem od roku ,wszelkie wskazówki są dla nas bardzo potrzebne.
    Życzymy dalszych sukcesów.

  5. Gratulujemy zwycięzcom a szczególnie Jurkowi Drzewieckiemu akordeon słusznie mu się należy za lata pracy z zespołami.

Dodaj komentarz