Recepta na udane dożynki

11:24

20 sierpnia 2017

Janina Wilga

Współpracownik audycji „Donata swojskie klimaty” oraz „Ziemia i pieśń”
Kontakt: tel. 0-694308570 ; e-mail: ja.wi@op.pl

Na wsiach rozpoczął się okres świętowania, czyli nadszedł dożynkowy czas. Niezależnie od rangi dożynkowego święta, gospodarze starają się, aby wypadło ono jak najokazalej.
19 sierpnia w małej miejscowości Stawnik w gminie Żary zorganizowano po raz pierwszy dożynki parafialne.
Obecny sołtys wsi, Tadeusz Gałandziej wraz z Radą Sołecką działają bardzo aktywnie na rzecz swojej miejscowości. Potrafili nie tylko podjąć się organizacji dożynek, ale i zmobilizować mieszkańców do współpracy.
Na boisku z placem zabaw rozstawiono scenę i namioty. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta, którą celebrował proboszcz, Stanisław Łukieńczuk. Po mszy proboszcz wraz z wójtem gminy, Leszkiem Mrożkiem wręczyli nagrody za wieńce dożynkowe. Na scenie zaprezentowały się zespoły, działające na terenie parafii p.w. św. Barbary: „Łazowianki” z Łazu. „Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych i „Wrzos” z Mirostowic Dolnych.
Uroczystości zakończyła zabawa pod gołym niebem przy muzyce mirostowickiego zespołu „Damy Radę”.
Mieszkańcy przygotowali obok swoich domów przepiękne i pomysłowe dekoracje, które mogli podziwiać zjeżdżający z całej okolicy goście. Dzięki pomocy sponsorów udało się zapewnić dla wszystkich grochówkę, bigos, ciasta i napoje. A dzieciom sporo atrakcji: dmuchańce, malowanie twarzy czy przejażdżki bryczką.
Goście dożynkowi byli mile zaskoczeni i zewsząd było słychać wyrazy uznania dla organizatorów. „Imprezowy” debiut okazał się wielkim sukcesem mieszkańców małego Stawnika.

Dodaj komentarz