Kobiety w filozofii cz. 1 hetery i Związek pitagorejski

14:41

14 marca 2011

Konrad Stanglewicz

dziennikarz   +48 68 4555 507

To cykl audycji, w których w popularnej, niekiedy frywolnej formie  pokazujemy – z feministycznego punktu widzenia – rolę kobiet i wkład kobiet w intelektualny dorobek ludzkości, oraz to co filozofowie sądzili o kobietach. Autorką pomysłu jest prof. Lilianna Kiejzik z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W starożytnej Grecji, gdzie rodziła się filozofia, kobiety były rodzajem ludzkim „gorszego sortu”, miały rodzić i wychowywać dzieci. Ale już wtedy były takie, nieliczne, które „przebijały się”, a w każdym razie miały wpływ na poglądy mężczyzn (matki, żony, kochanki).

Zaś faceci?… Czy Sokrates bez Ksantypy byłby sobą? Arystoteles, najsłynniejszy uczeń Platona, jeśli idzie o kobiety to był zwyczajny mizogin i łobuz.

Wiele czasu musiało upłynąć aż w XXI w. powstał film fabularny (Alejandro Amenábar „Agora”) o Hypatii z Aleksandrii  (IV/V wiek!), myślicielce zachwycającej swoich uczniów intelektem i urodą. I zamordowanej przez religijnych fundamentalistów.

Audycje z cyklu „Kobiety w filozofii” nadawane są w RADIU ZACHÓD (103 i 106 FM) w programie EUREKA w poniedziałki o godzinie 18.10.

Zapraszam – Konrad Stanglewicz

* * *

Prof. Lilianna Kiejzik – urodziła się i mieszka w Zielonej Górze; ukończyła studia filozoficzne w specjalności historia filozofii. Zajmuje się zagadnieniami rosyjskiej filozofii Srebrnego Wieku, feminizmu filozoficznego, filozofii człowieka, kultury starożytnej Grecji. Jest wielką miłośniczką psów, szczególnie jamników. Najbardziej lubi podróżować po wyspach greckich, tych, gdzie narodziła się filozofia. Od 2005 r. kieruje Instytutem Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Poniżej zdjęcia: Na Delos – mieście duchów, Z delfinem na Rodos, Z Pitagorasem na Samos,  Na Korfu

4 myśli na temat “Kobiety w filozofii cz. 1 hetery i Związek pitagorejski”

  1. Bardzo interesująca audycja. Proszę o możliwość odsłuchania audycji z wiosny 2011 r.

Dodaj komentarz