°C

Prowadzisz działalność? Sprawdź swój PESEL!

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Właściciele firm i drobni przedsiębiorcy mają już niewiele czasu na uzupełnienie swoich danych w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Brak odpowiedniego wpisu dotyczącego numeru PESEL skutkować będzie wykreśleniem danej firmy z ewidencji i wysokimi grzywnami za prowadzenie działalności bez wymaganej rejestracji.

Grzegorz Stodolny z Biura Przedsiębiorczości i Działalności Gospodarczej w Urzędzie Miasta w Zielonej Górze mówi, że obowiązek uzupełnienia danych związany jest ze zmianą przepisów w tej sprawie i dotyczy m.in. właścicieli jednoosobowych firm lub przedsiębiorców, którzy zakładali swoje firmy w latach 90-tych:

 

Jak się okazuje, wielu drobnych przedsiębiorców zapomniało, albo w ogóle nie wiedziało o konieczności uzupełnienia danych w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej o numer PESEL.

W Urzędzie Miasta w Zielonej Górze od rana dzwonią więc telefony w tej sprawie. Wielu zaskoczonych i zaniepokojonych właścicieli firm osobiście też przychodzi sprawdzić swoje dane:

 

Grzegorz Stodolny zaznacza, że każdy przedsiębiorca – zanim zadzwoni lub wybierze się do danego urzędu, aby sprawdzić prawidłowość swoich danych w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej – może to zrobić sam, za pośrednictwem internetu:

 

Dodajmy, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zostawiło też furtkę dla przedsiębiorców którzy nie zdążą z uzupełnieniem swoich danych w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej przed 19 maja.

Jeśli ich firmy zostaną z tego powodu wykreślona z rejestru, będą oni mogli zwrócić się do ministerstwa o ponowne wpisanie ich do ewidencji i umożliwienie prowadzenia dalszej działalności.
Szczegóły na stronie internetowej www.firma.gov.pl

 

 

 

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy e-mail czy IP, uprawnionym organom.