°C

Podwójny sondaż

Sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, badanie z dn. 9–10 marca 2019 r.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego zjednoczenie opozycji pozwoli na nawiązanie wyrównanej walki z partią Jarosława Kaczyńskiego – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Badanie z 9–10 marca pokazuje układ na starcie kampanii do europarlamentu. Jak wynika z sondażu, PiS wygrywa z wynikiem 40 proc. „Koalicja Europejska pięciu partii może liczyć na 38 proc. Próg przekroczy jeszcze Wiosna Roberta Biedronia (7 proc). Na granicy 5 proc. jest Kukiz’15. Ten wynik daje Platformie i jej sojusznikom nadzieję na zwycięstwo w majowych wyborach” – czytamy w artykule.

Jak podaje „Rz”, kluczowa dla wyniku wyborów będzie frekwencja. W badaniu 48 proc. ankietowanych deklaruje uczestnictwo w wyborach 26 maja. „W 2014 roku frekwencja wynosiła zaledwie 23 proc.” – przypomina dziennik. „W eurowyborach głosują duże miasta, a nie prowincja i wieś. To daje nam szansę – powtarzają od miesięcy w kuluarowych rozmowach stratedzy PO. Na wynik wpłynie też to, ile głosów zdobędzie Konfederacja (sojusz Ruchu Narodowego Janusza Korwin-Mikkego). W naszym badaniu ta lista ma 3 proc. Na jej dobry wynik odbierający PiS głosy liczy też Platforma” – pisze „Rz”.

PO nie zyskuje na zjednoczeniu – wynika z sondażu. „Wśród komentatorów i samych polityków panowało do tej pory przekonanie, że na zjednoczeniu zyskuje głównie PO i Grzegorz Schetyna. To fakt, jeśli chodzi o kampanię i wybory do PE” – czytamy dalej. Jednak wynik sondażu do Sejmu pokazuje coś innego. Tam PiS ma 40 proc, ale PO uzyskuje samodzielnie tylko 21 proc. Partia Biedronia może liczyć na 7 proc., SLD na 7 proc., Kukiz’15 na 7 proc., PSL na 6 proc. Trzy partie oraz Nowoczesna (1 proc.) i Partia Zieloni tworzą Koalicję Europejską. Niezdecydowanych jest 6 proc.

Do zakończenia ciszy wyborczej komentowanie na stronie zostało wyłączone. Zamieszczone komentarze pojawią się po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę, 26 maja 2019 r.