°C

O. Żak: Dzieci są krzywdzone we wszystkich środowiskach

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Ważne jest, aby zauważyć, iż krzywdzenie dzieci ma miejsce we wszystkich środowiskach, to nie tylko problem Kościoła; to problem społeczny - powiedział koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP o. Adam Żak.

We wtorek w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, pod hasłem „Nie bójcie się reagować! Jak przeciwstawić się pedofilii i pomóc jej ofiarom”, odbyła się konferencja prasowa poświęcona problematyce wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych. Podczas konferencji zaprezentowano książkę Szwajcara Daniela Pitteta „Ojcze, przebaczam ci”, której autor został w dzieciństwie wykorzystany seksualnie przez duchownego.

O. Żak zaznaczył, że Kościół musi przejść „drogę oczyszczenia”. „Tej drogi się konsekwentnie uczymy, bo wiemy, że przeszło ją przed nami wiele Kościołów. Najpierw myślano, że jest to tylko problem amerykański, później, że jest to problem anglosaski, potem, że jest to problem globalny” – podkreślił.

Wyjaśnił, że najtrudniejszą rzeczą jest „uznać, że te fakty miały miejsce”. „Kościół nie oczyszcza się dla siebie samego” – podkreślił o. Żak. Zaznaczył, że kolejnym ważnym zadaniem Kościoła jest prewencja – stworzenie bezpiecznych środowisk dla dzieci i młodzieży.

Jak dodał, „ważne jest, aby zauważyć, iż krzywdzenie dzieci ma miejsce we wszystkich środowiskach; najczęściej w rodzinach”.

„W związku z tym prewencja w jednym środowisku to jest +syzyfowa praca+. Oczyszczenie się tego środowiska też może przyjść i może trwać przez kilka lat czy kilkanaście, czy może nawet dłużej. Ale będzie to wtedy dopiero dzieło kompletne, jeżeli ten problem społeczny zostanie zaadresowany w sposób odpowiedni. Dlatego ta przeważająca narracja, którą mamy w tej chwili i która odpowiada tym etapom, które przeszły różne Kościoły i różne społeczeństwa (…) – że to jest głównie problem Kościoła – ta narracja nie sprzyja temu, żeby przekonać społeczeństwo, żeby się zmobilizowało wszędzie tam, gdzie są dzieci, wypracowało dla nich ochronę” – podkreślił o. Żak.

Dodał, że potrzebna jest ogólnonarodowa strategia ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym. „Ta strategia powinna dotyczyć całego społeczeństwa, wszystkich instytucji, wszystkich dziedzin prawa, które tu mogę wchodzić w rachubę” – wyjaśnił o. Żak.

W 2009 r. polscy biskupi przyjęli pierwszy dokument ws. postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych. Od marca 2015 r. w Kościele w Polsce obowiązuje zatwierdzony przez Stolicę Apostolską dokument z wytycznymi odnośnie postępowania w przypadkach oskarżeń duchownych o wykorzystanie seksualne małoletnich. Załączone do dokumentu aneksy wyjaśniają okoliczności niesienia pomocy ofiarom, precyzują procedurę postępowania w przypadku zgłoszenia wykorzystania seksualnego, opisują zasady profilaktyki.

W 2014 r. powstało Centrum Ochrony Dziecka (COD) przy Akademii Ignatianum w Krakowie, które prowadzi studia podyplomowe w zakresie prewencji i ochrony małoletnich oraz regularne szkolenia, z których skorzystało dotąd ok. dwa tysiące osób.

Jedna odpowiedź do “O. Żak: Dzieci są krzywdzone we wszystkich środowiskach”

  1. Próba rozmycia odpowiedzialności kościoła polega na mówieniu przez Ojca Żaka, że pedofilia zdarza się we wszystkich środowiskach nie tylko w kościele. Jednak Ojciec zapomniał dodać , że tylko duchowni pedofile nie idą do więzienia, a jeśli idą to odsiadują połowę wyroku albo otrzymują go w zawieszeniu, często mimo wyroku nadal pracują z dziećmi przeniesieni jedynie na inną parafię. Społeczeństwo to widzi i rośnie w nim coraz większa niechęć. Tam gdzie rzecz dotyczy instytucji kościoła tam sam kościół powinien wypracować własne metody zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa ze swojej strony, a nie przerzucać ten obowiązek na inne instytucje czy na społeczeństwo i robić z tego problem narodowy tylko dlatego, że czuje się przyciśnięty do ściany. Niewinnym ofiarom, dzieciom należy się zadośćuczynienie nie w postaci profilaktyki i pomocy psychologa tylko w postaci rekompensaty finansowej jak w innych cywilizowanych krajach w których doszło do ujawnienia pedofilii w kościele. Z pewnością tym razem nie uda się już „zagadać” tematu , odwrócić kota ogonem tak by straty były jak najmniejsze. Straty będą o wiele bardziej dotkliwe jeśli instytucja kościoła szybko nie zdobędzie się na radykalne posunięcia w kierunku naprawienia zła które istnieje w jej szeregach.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy e-mail czy IP, uprawnionym organom.