°C

RIO: bez pensji za strajk

fot. M.Poniedzialek

Nie jest możliwe zapłacenie jakiegokolwiek wynagrodzenia za udział w legalnym strajku. Przepisy ustawowe jasno regulują tę sprawę, a dodatkowo potwierdzają je uchwały Sądu Najwyższego.

Kilka dni temu urzędnicy urzędu miasta w Zielonej Górze poinformowali, że za podjęty strajk nauczyciele będą mogli otrzymać pieniądze. Mają w tym pomóc „specjalne mechanizmy”, które uruchomi prezydent Janusz Kubicki.

Tymczasem jak poinformowała nas Joanna Chruściel, zastępca prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze, przepisy wykluczają wypłacanie wynagrodzenia za czas strajku:

Do Regionalnych Izb Obrachunkowych w całym kraju zaczynają spływać pytania z jednostek samorządu terytorialnego, w sprawie legalności wypłat dla nauczycieli za udział w strajku:

Tymczasem na profilach radnych zaczęły pojawiać się informacje, że prezydent Janusz Kubicki wypłaci w całości wynagrodzenia za strajk. Taki wpis widnieje m.in. na jednym z portali społecznościowych na koncie radnego Grzegorza Hryniewicza, który pracuje jako nauczyciel w jednej z zielonogórskich szkół.

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.