°C

Minister zdrowia porozumiał się z rezydentami. Będą sekretarki medyczne i bonusy za konkretne specjalizacje

fot. K.Kamińska

- Wyższe wynagrodzenia dla rezydentów, odciążenie lekarzy poprzez utworzenie stanowiska sekretarek medycznych, bonusy finansowe dla rezydentów decydujących się na specjalizacje priorytetowe - to tylko niektóre założenia tzw. pakietu Szumowskiego. Przypomnijmy, wczoraj minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał porozumienie z lekarzami - rezydentami. Główne jego założenia zaprezentowano dziś w regionalnych oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pełniący obowiązki dyrektora lubuskiego NFZ-u Piotr Bromber mówił podczas konferencji prasowej o nowym rozwiązaniu, które ma wspomóc lekarzy w odbiurokratyzowaniu pracy medyków.

 

Młodzi lekarze będą mogli liczyć na wzrost wynagrodzenia. Dodatkowy bonus finansowy trafi także do rezydentów, którzy zdecydują się na tzw. priorytetowe specjalizacje.

Ministerstwo Zdrowia chce także zachęcać lekarzy do pracy w kraju, a nie za granicą. W województwie lubuskim aktualnie mamy 232 rezydentów. W sumie w regionie pracuje 2052 lekarzy, co daje nam 14 miejsce w Polsce pod względem dostępności do leczenia. W Lubuskiem na każde 10 tysięcy mieszkańców przypada ponad 20 lekarzy.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy e-mail czy IP, uprawnionym organom.