°C

Miliony z INTERREG na drogi i kulturę

Fot. Marek Turowski.

Ponad 7 mln euro na inwestycje drogowe i integrację mieszkańców - takie pieniądze trafią już wkrótce na polsko - niemieckie pogranicze w ramach unijnego programu INTERREG.

Pieniądze na projekty realizowane przez samorządy Lubuskiego i Brandenburgii podzielono w trakcie X posiedzenia Komitetu Monitorującego program.

Jak wylicza Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu województwa lubuskiego, w ramach ostatniego rozdania 3,3 mln euro przeznaczono m.in. na inwestycje drogowe realizowane wspólnie przez powiat słubicki i jego niemiecki odpowiednik Oder – Spree:

 

Kolejne 2,4 mln euro przeznaczono na dofinansowanie wspólnego projektu Zarządu Dróg Wojewódzkich, powiatu krośnieńskiego i niemieckiego powiatu Oder – Spree:

 

Komitet Monitorujący Program INTERREG przeznaczył też pół miliona euro na wspólny projekt transportowy Gubina i Guben.

Poza tym podzielono pieniądze na projekty integrujące mieszkańców polsko – niemieckiego pogranicza. 273 tys. euro otrzymają m.in. Słubicki Miejski Ośrodek Kultury oraz jego odpowiednik z Frankfurtu nad Odrą.

– Ich projekt ma na celu stworzenie wspólnych usług kulturalnych dopasowanych do potrzeb mieszkańców dwumiasta i całego pogranicza – mówi Radosław Brodzik z lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego:

 

Przypomnijmy, że w tej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na współpracę transgraniczną Lubuskiego z Brandenburgią przeznaczono ponad 100 mln euro.

Kolejne posiedzenie Komitetu Monitorującego Program INTERREG odbędzie się w czerwcu.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady NETykiety oraz przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia może przekazać na wniosek uprawnionych organów dane identyfikacyjne użytkowników, tj. adresy e-mail, adresy IP