°C

Krystyny, Krysie i Krychy: Panie z całej Polski na zjeździe w Olsztynie

Olsztyn. XXI Ogólnopolski Zjazd Krystyn, fot. PAP/Tomasz WaszczukKilkaset Krystyn obchodzi w tym roku swoje imieniny podczas XXI Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn w Olsztynie. Tegoroczne spotkanie imienniczek rozpoczęło się w poniedziałek, odbywa się pod hasłem "Warmia i Mazury, skarbem kultury".

 

Jak przekonują organizatorki, coroczne spotkania Krystyn to manifestacja wspólnoty kobiet; Krystyny pokazują, że bez względu na wiek, status społeczny, wykonywany zawód, sytuację rodzinną, narodowość czy nadmiar obowiązków, można znaleźć czas i chwilę wytchnienia od codzienności. Towarzyszy temu poznawanie nowych miast, ich historii, kultury, zabytków i wspólna zabawa – wskazują organizatorki.

„Na Zjazdach odzyskujemy młodość i radość życia. Poznajemy się i zawieramy przyjaźnie. Ruszamy razem na odkrywanie nowych zakątków Polski, która z roku na rok pięknieje. Po zjazdach często wracamy do tych miejsc z naszymi rodzinami” – podkreśliła Krystyna Szaraniec, honorowa prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek, była dyrektorka Teatru Śląskiego w Katowicach. Dodała, że spotkanie 13 marca to finał całorocznej działalności. „Spotykamy się w swoich regionach, w większych i mniejszych grupach, chodzimy razem do teatru, kina, wyjeżdżamy na weekendowe wycieczki. Pomagamy koleżankom w potrzebie, wspieramy się, bo żadna Krystyna nie powinna nigdy zostać ze swoimi problemami sama” – zaznaczyła Krystyna Szaraniec.

Dziś, w dniu imienin, Krystyny zwiedząją Olsztyn. O godz. 12.30 z placu Jana Pawła II rozpoczął się przemarsz Krystyn w barwnym korowodzie na Rynek Starego Miasta, gdzie panie przywitały władze miasta, regionu i zaproszeni goście.

Tradycyjnie o 13.13 odegrany został także hejnał Krystyn. Przewidziany jest także występ Kapeli Jakubowej.

Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek, które organizuje coroczne zjazdy, jest apolityczne, działa społecznie, wspierając różne formy edukacji kobiet oraz działalności kulturalnej i charytatywnej. Krystyny uczestniczą m.in. w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Wspierają katowickie Hospicjum Cordis.

Ogólnopolskie Zjazdy Krystyn odbywały się do tej pory m.in. w Toruniu, Krakowie, Zakopanem, Katowicach, Kielcach i Sopocie. Inicjatywa zrodziła się 20 lat temu. Ówczesna redaktor Polskiego Radia Katowice Krystyna Bochenek prowadziła cykl rozmów ze znanymi Krystynami. Z rozmów tych powstała książka pt. „Jak Krystyna z Krystyną” i zrodził się pomysł corocznych ogólnopolskich spotkań, które odbywają się w coraz to innym mieście z innym, adekwatnym do miejsca, hasłem.

Olsztyn. XXI Ogólnopolski Zjazd Krystyn, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady NETykiety oraz przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia może przekazać na wniosek uprawnionych organów dane identyfikacyjne użytkowników, tj. adresy e-mail, adresy IP