°C

Kantar: PiS – 35 proc., PO – 20 proc.

fot. Pixabay

35 proc. Polaków deklarujących chęć udziału w wyborach do Sejmu oddałoby swój głos na PiS razem z Solidarną Polską i Porozumieniem; 20 proc. badanych głosowałoby na PO, a 6 proc. na Wiosnę. Do Sejmu weszłoby jeszcze SLD z poparciem na poziomie 5 proc. - wynika z kwietniowego sondażu Kantar.

W porównaniu do wyników z marca, w kwietniu PiS odnotowuje spadek o 3 punkty procentowe, a Platforma Obywatelska utrzymuje wynik sprzed miesiąca. Nieznacznie (o 1 punkt procentowy) wzrosło poparcie dla SLD oraz Wiosny. Z kolei notowania PSL spadły o 1 punkt procentowy, w efekcie czego partia ta uplasowała się pod progiem wyborczym.

W kwietniu do Sejmu nie dostałyby się również: Nowoczesna (4 proc.), Kukiz’15 (4 proc.) i Wolność (2 proc.), a Razem, Ruch Narodowy, Teraz! i Partia Zieloni, uzyskałyby poparcie poniżej 1 proc.

W kwietniu 63 proc. proc. badanych deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, przy czym 27 proc. z nich jest zdecydowana w tej kwestii, a 36 proc. raczej przystąpiłaby do głosowania. Przeciwne stanowisko wyraziło 29 proc. respondentów – 16 proc. zapowiedziało, że zdecydowanie nie pójdzie głosować, a 13 proc. raczej nie zagłosuje. 8 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

36 proc. Polaków deklarujących gotowość wzięcia udziału w wyborach do PE poparłoby PiS z Solidarną Polską i Porozumieniem; 27 proc. głosowałoby na Koalicję Europejską, a na Wiosnę Roberta Biedronia 7 proc. – wynika z kwietniowego sondażu Kantar.

Progu wyborczego nie przekroczył Kukiz’15 (4 proc. poparcia), Lewica Razem (4 proc.) i Konfederacja (2 proc.); Polska Fair Play uzyskałaby mniej niż 1 proc. głosów. 20 proc. badanych przez Kantar nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Kantar przeprowadził na podstawie tych wyników symulację rozkładu mandatów w wyborach do PE – PiS uzyskałoby 27 mandatów, Koalicja Europejska – 20, a Wiosna 5.

W porównaniu z badaniem z marca, PiS stracił 5 pkt. proc., Koalicja Europejska zyskała 4 pkt. proc., a Wiosna zanotowała wynik lepszy o 1 pkt. proc. Notowania Kukiz’15 spadły o 2 pkt. proc., Lewica Razem zyskała 1 pkt. proc., a Konfederacja otrzymała takie samo poparcie.

W kwietniu ponad połowa Polaków (58 proc.) zapowiedziała zamiar wzięcia udziału w wyborach do PE, przy czym 21 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 37 proc. raczej oddałoby swój głos. 29 proc. zadeklarowała przeciwne stanowisko – 14 proc. twierdzi, że raczej by nie zagłosowało, a 15 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby. 13 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w tych wyborach.

Sondaż Kantar został przeprowadzony w dniach 5-10 kwietnia metodą wywiadów bezpośrednich na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 987 mieszkańców Polski, w wieku 18 i więcej lat.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.