°C

Marszałek Polak, przewodnicząca Haręźlak

fot. Janusz Życzkowski

Dziś odbyła się inauguracyjna sesja sejmiku województwa lubuskiego VI kadencji. W jej trakcie wybrano przewodniczącego sejmiku oraz Zarząd Województwa. Pierwszą z funkcji objęła Wioleta Haręźlak (Klub PSL), a marszałkiem ponownie wybrana została Elżbieta Anna Polak (Klub KO).

Dotychczasowa marszałek była jedyną kandydatką na to stanowisko. Za jej wyborem głosowało 18 radnych Koalicji Obywatelskiej, PSL i SLD.

Po wyborze Elżbieta Polak mówi, że czuje odpowiedzialność związaną z tą funkcją, ale dobrze już wie, jak pracować na rzecz województwa:

 

Polskie Stronnictwo Ludowe będzie miało w nowym zarządzie województwa dwóch wicemarszałków.

Jednym z nich będzie ponownie Stanisław Tomczyszyn, który cieszy się z takiego rozstrzygnięcia. Jak przyznaje, rozmowy koalicyjne nie należały do najłatwiejszych, ale wszystko zakończyło się porozumieniem:

 

Drugim wicemarszałkiem został Łukasz Porycki, dotychczasowy dyrektor infrastruktury społecznej w Urzędzie Marszałkowskim. 36-letni Porycki, to – po Sebastianie Ciemnoczołowskim – drugi najmłodszy wicemarszałek w historii województwa lubuskiego:

 

Po kilkuletniej przerwie do zarządu województwa lubuskiego wraca Marcin Jabłoński. Jak zaznacza, taka sytuacja nie jest dla niego niczym nowym:

Drugim członkiem zarządu województwa został ponownie Tadeusz Jędrzejczak z SLD, który mówi, że to wielki sukces jego ugrupowania:

 

Dziś poznaliśmy także nowe prezydium sejmiku województwa lubuskiego. Przewodniczącą sejmiku wybrano jednogłośnie Wiolettę Haręźlak z klubu PSL.

Wyniki głosowania przedstawiła przewodnicząca komisji skrutacyjnej Anna Synowiec:

 

Wiceprzewodniczącymi sejmiku województwa lubuskiego zostali dziś Tadeusz Ardelli z PiS, Mirosław Marcinkiewicz z PO i Jerzy Wierchowicz z Nowoczesnej.

 

W wyborach, które odbyły się 21 października Lubuszanie wybrali 30 radnych wojewódzkich. W skład nowego sejmiku weszło 11 radnych Koalicji Obywatelskiej, 9 radnych PiS, 4 radnych PSL, 4 radnych komitetu Bezpartyjnych Samorządowców oraz 2 radnych SLD.

W nowej roli zadebiutowała dziś m.in. Małgorzata Paluch – Słowińska, która w sejmiku chce się zajmować sprawami gospodarczymi:

 

Kultura, sport i gospodarka – takimi z kolei tematami chce się zająć Grzegorz Potęga, który także debiutuje w roli radnego. Jak mówi, podczas składania przysięgi towarzyszyły mu bardzo duże emocje:

 

Z kolei Bogusław Motowidełko chce zająć się w sejmiku sprawami społeczny, które – jego zdaniem – były do tej pory mocno zaniedbywane:

 

ZAPIS OBRAD MINUTA PO MINUCIE

16.10  Kandydatury zostały zatwierdzone przez sejmikową większość

16:00 Kandydatami do Zarządu Województwa są:

Stanisław Tomczyszyn (PSL)
Łukasz Porycki (PSL)
Tadeusz Jędrzejczak (SLD)
Marcin Jabłoński (PO)

15:30 Decyzją sejmiku marszałkiem województwa lubuskiego zostaje Elżbieta Anna Polak.

ZA 18

PRZECIW 11

15:25 Radni oddają głosy. Głosowanie jest tajne.

15:13 Koalicja Obywatelska zgłasza kandydaturę Elżbiety Anny Polak na urząd marszałka.

15:08 Rozpoczyna się procedura wyboru marszałka województwa.

15:06 Przewodnicząca odrzuciła propozycję przerwania obrad. Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o przerwę dla klubu. Wniosek również został odrzucony.

14:50 Oczekiwanie na wznowienie obrad.

14:30 Ogłoszono 10. minutową przerwę.

14:20 Trwa formalna analiza wniosku. Wg. wnioskodawcy przewodniczący sejmiku może samodzielnie przerwać sesję. Radni Koalicji Obywatelskiej chcą głosowania w tej sprawie.

14:16 Wniosek o odroczenie obrad do 28.11 składa Zbigniew Kościk z PiS

14:10 Wszyscy kandydaci na wiceprzewodniczących otrzymali poparcie sejmiku.

13:57 Trwa głosowanie ws. wyboru wiceprzewodniczących sejmiku.

13:47 Kandydaci na wiceprzewodniczących sejmiku:

Tadeusz Ardeli – PiS

Jerzy Wierchowicz – KO

Mirosław Marcinkiewicz – KO

13:44 Obrady prowadzi nowa przewodnicząca. Wybierani są wiceprzewodniczący sejmiku.

13:38 Wioleta Haręźlak wybrana na przewodniczącą Sejmiku Województwa Lubuskiego.

ZA 30

PRZECIW 0

13:33 Liczenie głosów.

13:26 Trwa głosowanie.

13:23 Przedstawiono regulamin głosowania.

13:19 Wioleta Haręźlak jedynym kandydatem na przewodniczącego sejmiku. Pozostałe kluby nie zgłosiły kandydatów.

13:17 Kluby zgłaszają kandydatów na przewodniczącego sejmiku:

Wioleta Haręźlak – Bezpartyjni Samorządowcy

13:15 Wybrano komisję skrutacyjną.

13:10 W porządku obrad wprowadzono punkt o wyborze przewodniczącego sejmiku.

12:57 Obrady zostały wznowione

12:51 Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki ma nadzieję, że Wioletta Haręźlak zostanie wybrana przewodniczącą sejmiku

12:48 Radny Marek Surmacz (PiS): Nie wszystko to, o czym mówiło się dwie godziny temu jest potwierdzone. Czekamy na rozwiązania. Opóźnienie wynika z nieobecności Koalicji Obywatelskiej. To wyrokuje dla województwa lepiej.

12:46 Robert Gromadzki: W kuluarach mówi się, że dziś nie dojdzie do żadnych rozstrzygnięć. Zostanie wybrany przewodniczący sejmiku, ale kwestia zarządu nie jest przesądzona.

12:40 Radny senior Jan Świrepo (PSL) mówi, że przedłużająca się przerwa to efekt „układania się” wewnątrz Koalicji Obywatelskiej

12:36  Ogłoszona w południe 20-minutowa przerwa trwa nadal.

12:33 Radny Tadeusz Ardeli: Zobaczymy przy najbliższych głosowaniach jak będzie wyglądać sejmikowa arytmetyka. Wszystko jest możliwe.

12:32 Radny Wacław Maciuszonek skarży się na fotoreporterów i operatorów kamer, którzy zasłaniali odbieranie aktów ślubowania

12:26 Bogusław Motowidełko: Podchodzimy racjonalnie do tego co się tu dzieje. Arytmetyka zawsze zwyciężała i tu zwycięży.

12:25 Łukasz Mejza: Koalicja dopiero co się zawiązała, a już dochodzi do tarć. Koalicjanci już pokłócili się o stołki.

12:22 Adam Ruszczyński zauważa: 24 radnych dodało do formuły ślubowania słowa „Tak mi dopomóż Bóg.”.

12:12 Rozpoczynamy specjalny program Radia Zachód na 103 i 106 FM.

W programie biorą udział: politolog, prof. Wiesław Hładkiewicz oraz Adam Ruszczyński i Krzysztof Chmielnik, publicyści.

12:04 Za nami formalna część inauguracyjnego posiedzenia sejmiku województwa lubuskiego. Żadne ustalenia co do koalicji w sejmiku nie zapadły. Być może do podpisania żadnego formalnego porozumienia koalicyjnego między KO-PSL-SLD w ogóle w tym momencie nie dojdzie.

Relacja Kamila Hypkiego:


11:56 
Ogłoszono 20 minut przerwy w posiedzeniu 

11:47

11:42 Radni składają uroczyste ślubowanie
 


11:35
Radni odbierają zaświadczenia o wyborze


11:19
Sesja się rozpoczęła z prawie 20-minutowym opóźnieniem

11:17 Rozpoczęcie inauguracyjnej sesji lubuskiego sejmiku, zaplanowane na godz. 11.00 opóźnia się. Trwają rozmowy radnych


11:03
Rozpoczęcie inauguracyjnej sesji lubuskiego sejmiku, zaplanowane na godz. 11.00 opóźnia się. Nieoficjalnie: trwają ustalenia koalicyjne

Relacja Kamila Hypkiego:

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.