°C

Mieszkańcy mają dość hałasu. Czy zablokują trasę S3?

Hałas, warkot silników i bezsilność – tak wygląda codzienność mieszkańców osiedla Pomorskiego. Nowo wybudowane ekrany akustyczne przy wieżowcu nr 1, nie spełniają swojej funkcji.

Dziś temu problemowi był poświęcony program „RZG Interwencje”. Według mieszkańców okolicznych budynków, ekrany dźwiękoszczelne przy nowej nitce S3 są za niskie i znajdują się zbyt blisko okolicznych wieżowców:

 

 

Mieszkańcy chcą, aby trzymetrowe ekrany były wyższe o co najmniej dwa metry. Kwestionują też odległość barier akustycznych od wieżowca nr 1. Wg nich, jest to 88 metrów. Z kolei zgodnie z założeniami projektu, powinno być to co najmniej 100 metrów. Mówi Jarosław Brzeczka, kierownik projektu:

 

 

Kontrowersyjna jest również kwestia pomiarów hałasu, wykonanych oficjalnie w 2012 roku. Badania wykazały wtedy 65 decybeli. Mówi Izabela Wójcikowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w GDDKiA w Zielonej Górze:

 

 

Z kolei wg najnowszych obliczeń mieszkańców osiedla Pomorskiego, jest to około 100 decybeli. Te dane potwierdza dziennikarz Radia Zielona Góra Daniel Sawicki, który był w jednym z mieszkań w wieżowcu nr 1, podczas dokonywanych pomiarów hałasu:

 

 

Oficjalny pomiar hałasu, tzw analiza porealizacyjna, może zostać wykonana rok po oddaniu drogi do użytku. Dopiero wtedy będzie można dokonać ewentualnych zmian. Nowa nitka trasy S3, która znajduje się obok kontrowersyjnych ekranów, ma zostać oficjalnie otwarta w tym miesiącu. Mieszkańcy osiedla Pomorskiego planują zorganizować kilka protestów. Będą blokować ruch. Pierwsza akcja protestacyjna w poniedziałek, od 16 do 18.

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady NETykiety oraz przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia może przekazać na wniosek uprawnionych organów dane identyfikacyjne użytkowników, tj. adresy e-mail, adresy IP