°C

Bociany wracają do kraju

fot. PAP/Lech Muszyński

Pierwsze dwa bociany białe zawitały do bocianiej wioski Kłopot. Ptaki rozpoczęły poszukiwania dogodnych gniazd – poinformował ornitolog Krzysztof Gajda z Krzesińskiego Parku Krajobrazowego.

Kłopot nazywany jest bocianią wioską, gdyż znajduje się w niej ponad 30 bocianich gniazd. To sprzyja badaniom zwyczajów i życia tych ptaków. Właśnie z tego powodu w 2003 r. z inicjatywy Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze powstało tam Muzeum Bociana Białego.

„Zaobserwowane dzisiaj bociany przesiadują na dwóch osobnych gniazdach. Jeden z ptaków ma obrączkę, ale nie pozwala jej odczytać. Domyślam się jednak, że to ten sam osobnik, który w poprzednich sezonach zajmował to samo gniazdo. Tegoroczny przylot bocianów do Kłopotu wpisuje się w ogólnie przyjętą tendencję zasiedlania pierwszych gniazd w ostatniej dekadzie marca” – powiedział PAP Krzysztof Gajda.

Dodał, że obecnie w tej wsi znajduje się 31 gniazd. W zeszłym roku zajęte były 22 z nich, a na 17 bocianom udało się odchować łącznie 35 młodych; w tym po raz pierwszy od 2009 r. na jednym z gniazd aż pięć, co jest rzadkością na terenie województwa lubuskiego.

W ciągu minionych pięciu lat pierwsze bociany przylatywały do Kłopotu między 23 a 30 marca.

Kłopot leży w gminie Cybinka na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego wilgotne łąki i pastwiska położone w dolinie Odry i Nysy Łużyckiej oraz fragmenty odrzańskich łęgów wierzbowych i wierzbowo-topolowych. Takie warunki to raj dla bocianów, które korzystając z obfitości pokarmu licznie odchowują młode w tej okolicy.

Bociany gniazdujące w naszym kraju zimę spędzają w dorzeczu Nilu, a niekiedy nawet w południowej Afryce. Ptaki te osiągną dojrzałość płciową w wieku 3-4 lat i wówczas wybierają się w podróż do Europy na pierwsze lęgi.

Ludowe przekazy określają terminy przylotu i odlotu bocianów białych wiążąc je z imieninami świętych. Utarło się, że przylatują do nas w okolicach 19 marca, czyli na św. Józefa. Natomiast ich odloty są łączone z dniem św. Bartłomieja, czyli 24 sierpnia.

W ostatnich dniach nasi słuchacze zaobserwowali bociany także w okolicach Słońska, Zielonej Góry i Sulechowa. W Parku Narodowym „Ujście Warty”można też zaobserwować migracje innych gatunków.

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.