Posłuchaj*** „W drodze do polskości”- reportaż Cezarego Galka

18:00

18 listopada 2017

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji kultury   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

Czy łatwo być Polakiem na Białorusi ? Po latach komunistycznych, radzieckich rządów Polacy z Pińska na Polesiu (dziś Białoruś) szukają swojej drogi do polskości. Niektórzy młodzi nie znają nawet języka, a wiedzę o swoim pochodzeniu czerpią już tylko z opowieści dziadków i babć. Tych jednak już coraz mniej. Pomocą w odzyskiwaniu narodowej świadomości jest Karta Polaka, choć wielu traktuje ją tylko jako ułatwienie w przekraczaniu polskiej granicy. Większość jednak robi to z potrzeby serca i dla swoich dzieci, aby pamiętały, kim są.

Panie Helena Jaruticz i Nina Byszewska oraz  młodzież z Polskiej Szkoły Społecznej im. Ryszarda Kapuścińskiego działającej przy Zjednoczeniu Społecznym „Polska Macierz Szkolna” w Pińsku przyjechały do lubuskiego Białkowa, wsi będącej sercem miejscowej społeczności Poleszuków przybyłych tu po II wojnie światowej. Już po raz szósty świętowano tu zjazd byłych i obecnych mieszkańców tej miłej ich sercu krainy. Zaprosił mnie tam Pan Eugeniusz Nieparko z Towarzystwa Miłośników Polesia i Białkowa. Skorzystałem z okazji, aby porozmawiać z rodakami z Pińska o ich korzeniach, przyszłości i polskości.

Podczas nagrań do reportażu (fot.Cezary Galek)

Pińsk dawniej i dziś (zdjęcia udostępnione przez dyrektorkę Polskiej Szkoły Społecznej im. R Kapuścińskiego Panią  Helenę Jaruticz)

W polskiej szkole (zdjęcia udostępnione przez dyrektorkę Polskiej Szkoły Społecznej im. R Kapuścińskiego Panią  Helenę Jaruticz)

Spotkanie Poleszuków w Białkowie (zdjęcia udostępnione przez Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa)

Dodaj komentarz