Posłuchaj *** „Opowieść eteryczna”- reportaż Cezarego Galka

13:00

21 kwietnia 2017

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji kultury   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

Podobno to nasi starsi radiowi kuzyni, bowiem od pracy na tzw. kluczu wszystko się zaczęło. Dopiero wiele lat później, już na fonii, zaczęły powstawać profesjonalne stacje radiowe. Jednak owa pierwotna idea eterycznej komunikacji między ludźmi na całym świecie przetrwała do dziś.

Na poddaszu Świebodzińskiego Domu Kultury prawie codziennie z małego pokoju dobiegają dźwięki kojarzące się z wielkim światem i przygodą. Ktoś powie, że w dobie Internetu nie ma już magii w łącznościach z dalekimi miejscami czy w melodii wygrywanej na telegraficznym kluczu. Czy na pewno? Z tym miejscem identyfikuje się wiele osób, choć dziś aktywnych członków jest już tylko ponad dwudziestu. Ich wspólne imię i nazwisko w eterze to SP3PLD, choć każdy posiada też własny znak wywoławczy. Dlaczego ktoś godzinami próbuje nawiązać łączność z kimś na drugim końcu świata albo całkiem blisko, jeśli ten sam efekt w kilka chwil można osiągnąć np. w Internecie? Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, ilu członków krótkofalarskiej społeczności. Łączy ich wspólna pasja, techniczne zainteresowania, chęć kontaktu z drugim człowiekiem i żyłka sportowa, bo nieodłącznym elementem działalności na falach jest szlachetna rywalizacja. Pierwsza licencja dla Klubu została wydana na początku sierpnia 1981 r. Po ogłoszeniu stanu wojennego w grudniu zatrzymano sprzęt i zawieszono licencje. Była prowadzona jedynie działalność szkoleniowa. Do łączności wrócili w roku 1986 i od tego czasu Klub podczas ponad 35-letniej działalności zdobył 150 dyplomów za osiągnięcia czołowych miejsc w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Niedawno świebodziński Klub uzyskał  prestiżową nagrodę  DXCC Honor Roll MIXED. To szczególne wyróżnienie przyznane przez amerykański ARRL honoruje DX-menów ( czyli krótkofalowców realizujących dalekie łączności) za ilość krajów, z którymi nawiązano łączność.

W podróż po radiowych falach zaproszą nas szef Klubu Czesław (SP3IBM) oraz jego wieloletni członkowie Kazimierz (SP3SBQ) i Zdzisław (SP3DUG).

Posłuchaj reportażu.

Z klubowego archiwum

Karty QSL (potwierdzenia nawiązanych łączności)

Jedna myśl na temat “Posłuchaj *** „Opowieść eteryczna”- reportaż Cezarego Galka”

  1. Fajnie się słucha takich opowieści – dobra robota.
    Vy 73!

Dodaj komentarz