Wspominamy rok 2017*** „Kapitan słodkich wód”- reportaż Cezarego Galka

11:00

6 marca 2017

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji reportażu   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

Jest prawdopodobnie najstarszym kapitanem pływającym po polskich rzekach.

Pan Walenty Leszczyński  urodził się  77 lat temu w Łodzi. W 1956 roku wraz z rodzicami po  epizodzie na wybrzeżu osiadł na stałe w Gorzowie Wielkopolskim.

Jego niezwykła marynarska przygoda rozpoczęła się 60 lat temu na parowcach w Świnoujściu i bez większych przerw, za to z licznymi przygodami, trwa do dziś. Przeszedł wszystkie stopnie marynarskiego wtajemniczenia do kapitana włącznie. Pomimo emerytury Pan Walenty pływa dziś holownikiem po Warcie, uczestnicząc w realizacji drogowo-wodnych inwestycji, a od święta jest kapitanem „Kuny”- najstarszego w Europie parowego lodołamacza. Historię tego niezwykłego statku poznaliśmy na naszej antenie w ubiegłym roku, a reportaż jest do odsłuchania na stronie internetowej Radia Zachód.

Kapitan Walenty zaprosił nas na niezwykły rejs holownikiem „Czarniecki”, podczas którego teraźniejszość spotka się z historią polskiej żeglugi rzecznej widzianej z perspektywy załogi pchającego barki holownika. Jak mówi kapitan w latach 50 i 60 na Odrze, Warcie Wiśle działo się wiele, a pływanie po nich przypominało jazdę ruchliwą autostradą.

DAWNIEJ I DZIŚ

Jedna myśl na temat “Wspominamy rok 2017*** „Kapitan słodkich wód”- reportaż Cezarego Galka”

  1. Waldek teraz tylko Romka szkol , a znajac Twoja reke wstydu Ci nie przyniesie.

Dodaj komentarz