Historia*** „Bohaterowie mieszkają w pudełkach”- reportaż Cezarego Galka w niedziele po godzinie 9.00

09:00

30 września 2017

Cezary Galek

reportażysta, kierownik redakcji reportażu   +48 68 4555 554  GSM +48 601 34 94 60

Od trzech lat Marek Wojdan w Świebodzinie przy współpracy młodzieży i innych entuzjastów historii  organizuje „Tydzień Patriotyczny” upamiętniający miejscowych, często do tej pory anonimowych bohaterów.

Popularyzuje w ten sposób wiedzę na temat najnowszej historii Polski i Polaków. Już za miesiąc (od 3 listopada) ruszy kolejna edycja projektu, która adresowana jest przede wszystkim do ludzi młodych. Odbędą się liczne,spotkania, koncerty, prezentacje i przede wszystkim tradycyjna już inscenizacja historyczna oparta w tym roku na treści pamiętnika pisanego podczas Powstania Warszawskiego przez  wtedy  16-letniego Aleksandra Dziedzica ps. Ryś, którego losy słuchacze RZ znają z reportażu mojego autorstwa prezentowanego na naszej antenie w roku ubiegłym. (zobacz, posłuchaj)

Pan Marek prywatnie od ponad 20 lat jest listonoszem. Jego pasją jest harcerstwo i historia. Wszystko zaczęło się od wieczornych opowieści babci, która przed wojną była kresową harcerką, prowadziła tajne komplety, a później działała w AK. To pobudzało wyobraźnię dziecka i wyzwalało głód historycznej wiedzy. Później często podczas doręczania listów i przesyłek ludzie starsi opowiadali listonoszowi Markowi o losach rodzin swoich i znajomych, a on potrafił słuchać i wyciągać wnioski. Wiele opowieści okazało się na tyle ciekawych, że postanowił je spisać i spopularyzować. Jest instruktorem w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w stopniu harcmistrza. W Świebodzinie od 1987 roku pracuje z drużyną harcerską i zdążył nawet wychować następcę. Jego mieszkanie w bloku to prawdziwe archiwum pamiątek. Ze względu na mały metraż bohaterowie mieszkają tu w pudełkach i całe szczęście, że dzięki Panu Markowi dość często mają okazje je opuszczać, wzbogacając naszą wiedzę i zachęcając do refleksji.

Z rodzinnego archiwum

Inscenizacje historyczne

Dodaj komentarz