E-sąd jeszcze we wrześniu

08:16

20 września 2010

Marcin Sasim

Dziennikarz Radia Gorzów. E-mail: m.sasim@radiogorzow.pl. Tel. 95-725-82-61. Z Radiem Gorzów związany od lipca 2009 roku.

Jeszcze we wrześniu Sąd Okręgowy w Gorzowie rozpocznie rozwiązywanie części spraw przez internet. E-sąd działa już w Lublinie, a teraz gorzowscy sędziowie korzystając z tej możliwości, będą w sieci rozstrzygać te mniej skomplikowane sprawy na przykład między przedsiębiorcami. „Oczywiście może też to dotyczyć pozwów cywilnych” – tłumaczy Roman Makowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gorzowie.

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2010/09/roman-makowski.mp3|titles=Roman Makowski]

W tzw. elektronicznym postępowaniu upominawczym pozew może złożyć osoba fizyczna lub pełnomocnik i przedstawiciel ustawowy. Co ważne trzeba posiadać w systemie teleinformatycznym e-sądu aktywne konto użytkownika. Trzeba też dysponować ważnym certyfikatem służącym do składania podpisu elektronicznego. Konto użytkownika zakłada się poprzez wypełnienie i zatwierdzenie formularza wniosku rejestracyjnego o założenie konta. Wszystko na www.e-sad.gov.pl.

E-sąd to zdaniem ministerstwa sprawiedliwości przyspieszenie postępować – przede wszystkim poprzez uproszczenie procesu oraz jego automatyzację, a także poprzez specjalizację pracowników e-sądu. Ma zostać też zminimalizowana liczba dokumentów składanych do sądu i komornika, obarczonych wadami. Opłaty sądowe z dochodzeniem należności przez e-sąd są trzykrotnie niższe, niż w tradycyjnym sądzie.

Dodaj komentarz