°C

Zapomniana żona

RADIOWIECZÓR
 
    Piękna pani – tak mówiono o pierwszej żonie marszałka Józefa Piłsudskiego – Marii Juszkiewiczowej. Opozycjonistka, o którą rywalizowali Piłsudski i Dmowski.
 
Portret Marii Piłsudskiej
Kiedy Józef poznał Marię ta miała 28 lat, kilkuletnią córkę Wandę i bagaż doświadczeń po nieudanym małżeństwie z Marianem Juszkiewiczem, urzędnikiem kolei. – Kiedy przebywała w Wilnie, wychowywała córkę, a z mężem była w separacji. Wtedy pojawił się Józef Piłsudski. Bracia Jan i Józef Piłsudscy spotykali się w jej salonie, ponieważ było to bezpieczne miejsce.

Marię i Józefa połączył romans. Przez sześć lat mieszkali ze sobą bez ślubu, bo Maria w dalszym ciągu była mężatką. Kiedy otrzymała rozwód z Marianem Juszkiewiczem, została żoną marszałka. Wtedy też rzucili się w wir działalności konspiracyjnej.

Podobny obraz 20.30

Zapraszam

13 odpowiedzi na “Zapomniana żona”

  1. Doobry wieczór 🙂 zaczytałam się wspominkowo w życiorys Marszałka . Bardzo bogaty można rzec ,jest tam wszystko ,miłość do matki ,ojczyzny i taka zwyczajna do ludzi – swoich żon i dzieci . Zmiana przekonań religijnych też miała swój ważny powód . Ale najciekawsze są cytaty sławnych powiedzonek ,ot cały Józef Piłsudski .

  2. A ja wspominam Krakowskie Oleandry ,kilka razy miałam okazję w czasach szkolnych ” pomieszkiwać „w Krakowie . Żałuję że wówczas tak słabo przyglądałam się temu miejscu ,z taką bogatą przeszłością , teraz zamknięte ,niby remont ,niby szukanie pomysłu na ostateczne i chwalebne wykorzystanie budynku kiedyś koszar wojskowych a później schroniska turystycznego .

  3. A choćby i nam źle było to i tak powiemy -dobrze- taka prawda o współczesnych relacjach międzyludzkich . Nauczono nas ukrywać słabość bo to świadczy o niezaradności i braku umiejętności kreowania swojej osoby . Ale jest dobrze i niech tak zostanie 🙂 Pani Grażynko mam nadzieję że u pani też wszystko dobrze 🙂

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady NETykiety oraz przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia może przekazać na wniosek uprawnionych organów dane identyfikacyjne użytkowników, tj. adresy e-mail, adresy IP