°C

Jak wygrać ze smogiem: prośbą, groźbą, pomocą czy edukacją?

Otwarty Mikrofon Radia Zachód

Według WHO w gronie 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy 33 to miasta polskie. W pierwszej dziesiątce jest ich aż 7. Ostatniego weekendu Wrocław należał do miast o największym na świecie stężeniu pyłów zawieszonych PM 2,5, których stężenia przekraczały normy o 800 proc.

Wg. analiz zleconych przez rząd za większość smogowych zanieczyszczeń odpowiadają właściciele domków i ich wszystkopalne piece.

Rozporządzenie o standardach emisyjnych dla kotłów, mające wyeliminować ze sprzedaży wszystkopalne „kopciuchy” obowiązuje od 1 października. Rząd pracuje nad prawem, które wyeliminuje z rynku fatalne jakościowo muły i flotokoncentraty, planuje też dopłaty do termomodernizacji dla najuboższych.

Dopłacać, edukować, pouczać czy może bezwzględnie karać? Czy najlepsze nawet prawo pomoże pokonać smog? Gdzie w Lubuskiem jest najgorzej i czy udało się Państwu już kiedyś wpłynąć na zachowanie trucicieli ze swojego sąsiedztwa?

 

Jedna odpowiedź do “Jak wygrać ze smogiem: prośbą, groźbą, pomocą czy edukacją?”

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy e-mail czy IP, uprawnionym organom.